Przewodnik wyborcy

9 listopada 2006

Wybory samorządowe w najbliższą niedzielę. Nie wiesz jak i na kogo głosować? Czytaj nasz przewodnik wyborcy i artykuły w pozycji

Wybory 2006.

 Na kogo głosować?W Radomiu wybierzemy 28 radnych Rady Miejskiej i 7 do sejmiku samorządowego Mazowsza. W wyborach do sejmiku Radom razem z powiatami: białobrzeskim, grójeckim, kozienickim, lipskim, przysuskim, szydłowieckim, zwoleńskim tworzą jeden okręg nr 5. Tutaj o mandaty ubiega się 130 osób, zarejestrowanych przez 12 komitetów. Natomiast o mandat radnego radomskiej Rady Miejskiej stara się 589 kandydatów. Startują w pięciu okręgach, na które miasto zostało podzielone. Z kolei w ich zasięgu działać będzie 110 obwodowych komisji wyborczych – to są miejsca, gdzie będziemy głosować. Zwyczajowo już, są to najczęściej szkoły, przedszkola, kluby, domy opieki i w tym roku w stosunku do ubiegłego (z wyborów parlamentarnych) zmiany na mapie lokalizacji tych komisji są niewielkie. Komitety wyborcze, które startują w wyborach w większości zarejestrowały listy kandydatów we wszystkich okręgach. Aby wziąć udział w glosowaniu musimy widnieć w spisie wyborców w swoim obwodzie, a więc miejscu zameldowania. Komisji wyborczej musimy okazać dowód tożsamości ze zdjęciem. Dostaniemy 3 karty do głosowania: niebieską z listą kandydatów do Sejmiku Mazowsza, białą – z kandydatami do Rady Miejskiej Radomia i różową, na której będą widnieć nazwiska osób ubiegających się o fotel prezydenta miasta.

- Aby głos był ważny - zarówno na karcie niebieskiej, jak i białej musimy postawić znak X przy wybranym kandydacie (po lewej stronie karty) – wyjaśnia sędzia Grzegorz  Wójtowicz, miejski komisarz wyborczy. – W obu przypadkach, choć stawiamy znak przy jednym nazwisku głosujemy na listę. Inaczej przy wyborze prezydenta – tutaj głosujemy na konkretną osobę.

W Radomiu do głosowania jest uprawnionych  180 508 mieszkańców. Lokale wyborcze będą otwarte w godz. od 6 do 20.

Jeśli żaden z kandydatów na prezydenta nie otrzyma 50 proc. głosów plus jeden, za dwa tygodnie odbędzie się II tura wyborów. Zmierzą się w nich kandydaci z największą liczbą głosów.

Listy kandydatów do Rady Miejskiej w Radomiu w poszczególnych okręgach, z podziałem na komitety szukaj pod adresem: http://wybory2006.pkw.gov.pl/kbw/wybRadaMiasta.html?jdn=146301

Listy kandydatów do Sejmiku na: http://wybory2006.pkw.gov.pl/kbw/komListyRada.html?okreg=140000-RDA%2f5