Radom czeka na czeki z Polskiego Ładu. Chce wybudować trybuny, parking i ścieżkę rowerową

17 sierpnia 2023

Dwie dodatkowe trybuny na stadionie piłkarskim, budowa parkingu przed szpitalem przy ul. Tochtermana oraz ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Energetyków – to trzy projekty, na których realizację miasto chce pozyskać dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład. Złożony wniosek opiewa na 40 mln zł. To maksymalna kwota, jaką samorządy mogą otrzymać w tej edycji Programu Inwestycji Strategicznych.

 

Prezydenci poinformowali, na co miasto chce wydać pieniądze z Polskiego Ładu (fot. Anna Wróblewska/UM Radom)

 

W drugim etapie budowy stadionu przy ul. Struga ma powstać wschodnia i zachodnia trybuna – obie z zadaszeniem. Znajdzie się na nich około 5 tys. 600 miejsc. – To dla nas ważny projekt, ponieważ z jednej strony umożliwia rozwój radomskiej piłki, ale też wszyscy mamy świadomość, że brak tych dwóch trybun kłuje w oczy. Dlatego zdecydowaliśmy się zgłosić ten projekt do Polskiego Ładu w kategorii do 30 mln. Sami przewidujemy wkład własny w wysokości 15 mln zł – mówi prezydent Radosław Witkowski.

W związku z tym, że wnioskodawcą jest gmina, realizacją inwestycji zajmie się urząd miejski.

250 miejsc postojowych

Drugi projekt, na którego realizację miasto chce otrzymać rządowe dofinansowanie, to przebudowa parkingu przed szpitalem przy ul. Tochtermana. – Jeśli otrzymamy pieniądze, powstanie 250 nowych bardzo potrzebnych w tej części miasta miejsc postojowych. Projekt obejmuje także przebudowę ulic Bernardyńskiej, Lekarskiej i Tochtermana. Mamy już decyzję ZRID i gdy tylko otrzymamy decyzję w sprawie dofinansowania, będziemy mogli ogłaszać przetarg – zapowiada wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

– To niezwykle ważna inwestycja z punktu widzenia funkcjonowania Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, a w szczególności korzystających z niego pacjentów, czy osób odwiedzających chorych. Wszyscy wiemy jak ten parking wygląda obecnie i nie wyobrażam sobie, aby na to zadanie nie znalazły się pieniądze – dodaje wiceprezydent Marta Michalska-Wilk.

Rowerem obok ul. Energetyków

Trzeci projekt zgłoszony do Polskiego Ładu to budowa 700-metrowej ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Energetyków, między stacją kolejową a przyszłym połączeniem z trasą N-S. Tu miasto zabiega o dofinansowanie w kwocie 2 mln zł.

– Liczę na pozytywne rozpatrzenie wszystkich naszych wniosków. Zaczęła się kampania i na pewno w całym kraju w najbliższym czasie będziemy świadkami rozdawania przez polityków PiS wielu symbolicznych czeków. My już teraz zapraszamy do Radomia. Mam nadzieję, że otrzymamy trzy czeki, które dadzą nam szansę na realizację wszystkich trzech projektów. Oczywiście cały czas czekamy także na pieniądze na przebudowę ulicy Wolanowskiej. To projekt z poprzedniej edycji Polskiego Ładu – przypomina prezydent Radosław Witkowski.

kat

Źródło: UM Radom

 

Tags