• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Kultura

„Lato z Łaźnią 2020” – tak nazywa się cykl imprez przygotowanych na wakacje przez placówkę. Będzie kino w parku Kościuszki: lipiec z Tomem Hanksem, sierpień w starym kinie, letni muszli szum, koncerty, wystawy.

Grupy teatralne z Radomia, Poznania, Krakowa, Wrocławia i Warszawy wezmą udział w przeglądzie teatrów ulicznych, który już w najbliższy piątek rozpocznie się w Radomiu. Jego współorganizatorem jest Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego.

Łaźnia (ul. Żeromskiego 56) zaprasza dzisiaj, 3 lipca, o godz. 18 na wystawę biżuterii Klary Kostrzewskiej. Jej wyroby to często nieoczywiste ozdoby pozostawiające pole do dalszej interpretacji. Artystka czerpie inspiracje m.in. ze świata przyrody.

W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zostanie udostępniony dzisiaj, 3 lipca, o godz. 15 mural Ryszarda Grzyba ” Taniec w jaskini”. Będzie możliwość rozmowy z artystą i kuratorką cyklu „Kadry pod napięciem” Moniką Małkowską.

Pięć książek zostało nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Nagroda ustanowiona przez prezydenta Radomia i muzeum pisarza we Wsoli przyznawana jest za najlepszy debiut prozatorski. W tym roku zostanie wręczona już po raz piąty.

Teatr Powszechny w Radomiu rozpoczyna cykl prezentacje spektakli w internecie, który jest realizowany w ramach ministerialnego programu Kultura w sieci. Pierwszy spektakl „Imieniny Pana Jana” na podstawie Jana Kochanowskiego „Niepodobnym obyczajem” już w niedzielę, 28 czerwca, o godz. 17 na YouTube.

W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia można od dzisiaj oglądać wystawę wystawę Zbigniewa Libery „Najnowsza antykoncepcja fotografii dokumentalnej”. Ekspozycja zostanie udostępniona gościom od godz.17 do 20, wtedy też będzie możliwość obejrzenia jej razem z artystą.

Nazywa się „Radom Arte” i ma wspierać lokalne inicjatywy kulturalne oraz działalności twórców i instytucji kultury z Radomia i okolic. Fundacja powstała z inspiracji dyrektorki Teatru Powszechnego w Radomiu Małgorzaty Potockiej.

Po długiej przerwie związanej z epidemią Resursa zaprasza na ostatni przed wakacyjną przerwą pokaz w Klubie Dobrego Filmu. Jutro, 24 czerwca o godz. 18 na Sali Widowiskowej wyświetlony zostanie po raz pierwszy w Radomiu wyjątkowy film w reżyserii Jolanty Dylewskiej pt. „Marek Edelman… i była miłość w Getcie”.

Obraz Jacka Malczewskiego „Przy fortepianie” przedstawiający siostry artysty w radomskim domu malarza powrócił do Polski dzięki staraniom m.in. ministerstwa kultury i polskich muzealników oraz dotychczasowego posiadacza dzieła. Do jego rozpoznania przyczyniła się Paulina Szymalak-Bugajska z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.