Kultura i Rozrywka

W sobotę, 23 września o godz. 18 Radomska Orkiestra Kameralna zainauguruje sezon artystyczny 2023/2024. Jako solista w koncercie wystąpi wybitny pianista Edward Wolanin, ROK zagra pod batutą Pawła Kosa-Nowickiego. W programie m.in. Fryderyk Chopin i Antoní Dvořák. Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia.

Kino studyjne w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza dzisiaj,  18 września, o godz. 18 na projekcję w ramach Dyskusyjnegop Klubu Filmowego. Widzowie obejrzą australijski dramat obyczajowy „Limbo” w reżyserii Ivana Sena.

To było roztańczone i rozśpiewane uczczenie 100-lecia Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego. Na radomskim Rynku w Radomiu wystąpił Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze.

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie zaprasza w  niedzielę, 17 września w godz. 13 – 18 na Owocogranie, piknik rodzinny połączony z muzyką ludową, potańcówką „na dechach” oraz degustacją potraw regionalnych. Nie zabraknie oczywiście szarlotki.

Muzeum Wsi Radomskiej będzie się rozrastać. Na terenie dzisiejszego parkingu od ul. Stawowej powstanie nowy budynek administracyjny m.in. z kasami biletowymi. Wygląd nowego obiektu będzie nawiązywać  do tradycyjnej architektury drewnianej.

Spektakl „Jak zostałam wiedźmą” według tekstu Doroty Masłowskiej i w reżyserii Michała Derlatki to najnowsza premiera Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu . Piątkowe (15 września) przedstawienie rozpoczyna również nowy sezon artystyczny radomskiej sceny.

Grad nagród i wyróżnień dla instytucji radomskich (a także jednej z Szydłowca) w XVII edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”.  Doceniono je w różnych kategoriach, m.in. najlepsza wystawa, projekt edukacyjny i wydawnictwo.

Resursa Obywatelska zaprasza w piątek, 15 września o godz. 17 na spotkanie autorskie z Teresą Opoką, autorką książki „Spotkałem ludzi lepszych od siebie”.  To reportaż biograficzny o pokoleniu Solidarności ze środowiska akademickiego – pracownikach naukowych i studentach z NZS, uczestnikach strajku w ówczesnej radomskiej WSI w 1981 r.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza w niedzielę, 17 września o godz. 12. 30 na kolejną edycję warsztatów z gipsu polimerowego dla dorosłych. Zainteresowani udziałem powinni zapisać się telefonicznie.

Wystawa „Rok polski (przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie polskim 1850-1939)” to kluczowa ekspozycja tegorocznych obchodów 100-lecia Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Instytucja zaprasza na wernisaż w piątek, 15 września o godz. 17.