• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Kultura

Aleksandra Lipczak dostała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza za książkę „Lajla znaczy noc”. Odbierając wyróżnienie autorka nawiązała do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i zaapelowała, byśmy nie pozwolili, aby  nasze państwo „dopuszczało się zbrodni” na ludziach, „których jedyną przewiną jest to, że szukają w Europie bezpiecznego domu i schronienia”.

Po raz drugi „Bookujemy Radom”, czyli MBP zaprasza na kolejną edycję gry miejskiej. W sobotę, 18 i w niedzielę, 19 września, czekać będzie na uczestników łącznie 50 książek ukrytych w przestrzeni miejskiej. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę będzie możliwość zdobycia jednej z dwudziestu pięciu nowości wydawniczych.

„Niezła sztuka Jacku! Radomskie Targi Sztuki” – to wydarzenie, do udziału w którym zaprasza Miejski Ośrodek Kultury Amfiteatr. W niedzielę, 19 września w Parku im. Jacka Malczewskiego na Obozisku odbędą się m.in. pokazy artystyczne szkół, w tym „Odzieżówki”, UTH i ZDZ.

Łaźnia zaprasza na wystawę „Bajki z głowy…czyli z niczego” Krystyny Joanny Szymańskiej z okazji 40-lecia pracy twórczej. Ekspozycję można już oglądać, a spotkanie z artystką odbędzie się w niedzielę, 19 września o godz. 15 w Łaźni, ul. Żeromskiego 56.

Elektrownia zaprasza w sobotę, 18 września o godz.18 na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Wieczór z gwiazdą”. Tym razem gośćmi będą: Bogdan Łazuka, jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych aktorów polskich oraz Czesław Majewski, kompozytor, dyrygent, pianista, aktor.

Ze sztuką Sławomira Mrożka „Wdowy” w reżyserii Jasmina Novljakovicia przyjeżdża do Radomia Narodowy Teatr z Osijeka w Chorwacji. Spektakl będzie można zobaczyć 27 września o godz. 19 na Dużej Scenie.

„Czy literatura może wpływać na społeczeństwo? Tak jak marzył Gombrowicz…”  – to pytanie będzie tematem przewodnim debaty literackiej, która odbędzie się dzisiaj, 13 września o godz. 19.30 na Scenie Kameralnej Teatru Powszechnego. 

Woda sodowa z saturatora, giełda winyli, zabytkowe samochody i motocykle, a także słynne rowerowe składaki, kwieciste sukienki – wszystko to, a także wiele innych rzeczy złożyło się na koloryt lat 60. XX, w które przenieśliśmy się za sprawą Resursy i XVI Uliczki Tradycji.

Dzisiaj, 10 września o godz. 19.30 na wareckim rynku odbędzie się niecodzienne wydarzenie: zabrzmi Oratorium Kazimierz Pułaski skomponowane przez Włodzimierza Korcza, z udziałem ponad 100 wykonawców. Koncert został zorganizowane z okazji 700-lecia Warki.

Czytaniem Gombrowicza Teatr Powszechny w Radomiu rozpoczął nowy sezon artystyczny. Co zobaczymy na deskach sceny w najbliższym czasie? Nad czym pracują aktorzy, reżyserzy, scenografowie i pozostali twórcy?