• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Wiadomości Radom i region

Osoby powyżej 80. roku życia (seniorzy 80 plus) mogą od dzisiaj zapisywać się na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Mogą to to zrobić na trzy sposoby: przez Infolinię (nr 989), przez internetowe konto pacjenta (pacjent.gov.pl) lub w punkcie, gdzie chcą być zaszczepieni. Ruszyła też gminna infolinia przeznaczona szczepieniom przeciwko Covid-19.

Nieco mniej zakażeń koronawirusem odnotowano w ciągu ostatniej doby w regionie radomskim. Jak podaje w najnowszym raporcie (dane z dzisiaj, 15 stycznia, godz. 10) Główny Inspektor było ich łącznie 92. Ale zmarło aż 14 osób. To najwięcej w ciągu 24 godzin od początku pandemii!

Miasto chce utworzyć w dawnym gimnazjum przy ul. Kujawskiej przedszkole na 190 miejsc i poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Ale budynek trzeba przystosować do nowej roli. Do przetargu ogłoszonego przez magistrat zgłosiło się aż 11 firm.

Najpierw radni PiS zgodzili się, by spłacać zobowiązanie finansowe Portu Lotniczego Radom obligacjami przychodowymi, ale kiedy RIO zakwestionowała pewne zapisy uchwały, zmienili zdanie. Teraz przegłosowali zaskarżenie decyzji Izby do sądu administracyjnego. A to kosztuje już kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Nowy ambulans trafił do Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. To trzeci pojazd, w zakupie którego finansowo uczestniczył ostatnio samorząd województwa mazowieckiego. Tabor, którym obecnie dysponuje pogotowie jest mocno eksploatowany. Codziennie „w miasto” wyjeżdża z pomocą 15 zespołów.

Kolejna doba ze wzrostem zachorowań na COVID-19 w regionie radomskim. Według najnowszego raportu (dane z dzisiaj, 14 stycznia, godz. 10) Głównego Inspektora Sanitarnego potwierdzono łącznie 147 zakażeń. Siedem osób zmarło.

„Brama getta w Radomiu – upamiętnienie” – to tytuł kolejnego, zrealizowanego projektu z Budżetu Obywatelskiego. Była to inicjatywa jednego z radomian, która w głosowaniu uzyskała poparcie mieszkańców. Założeniem nie była odbudowa bramy, lecz symboliczne wskazanie miejsca, gdzie się znajdowała.

Rezerwat „Królewskie Źródła” w Puszczy Kozienickiej bije ostatnio rekordy popularności. Odwiedza je coraz więcej osób. Po prostu w czasie pandemii polubiliśmy lasy. Dlatego leśnicy proponują poznanie innych ciekawych miejsc i organizowanie do nich wycieczek. 

Siedem mobilnych aparatów RTG za blisko 2,8 mln zł trafiło do szpitali w Radomiu, Kozienicach, Grójcu, Lipsku, Pionkach i Zwoleniu. To kolejny zakup w ramach realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego projektu unijnego o wartości 360 mln zł.

MCSW Elektrownia zaprasza do oglądania nowego cyklu pt. „Sztuczki, sztuki TV”, przeznaczonego dla najmłodszych widzów. Kiedy możemy mówić o początkach sztuki współczesnej? Na czym polegała zmiana w sztuce? Od których artystów wszystko się zaczęło? – odpowiedzi na te pytania znalazły się w premierowym odcinku.