Wiadomości Radom i region

Port Lotniczy Warszawa-Radom będzie uruchomiony lada chwila. Jego działalność zainauguruje 28 kwietnia przylot samolotu narodowego przewoźnika z Paryża. Na kolejne dni zaplanowano kolejne rejsy. Ale  przynajmniej na razie miasto nie będzie organizować dodatkowych kursów komunikacji miejskiej spod dworca PKP na Sadków.

Piotr Sz., były kandydat na radnego z ramienia Kukiz 15 w Radomiu i były dyrektor biura posła Andrzeja Kosztowniaka (Prawo i Sprawiedliwość) zatrzymany podczas interwencji policji w klubokawiarni na ul. Moniuszki. Mężczyzna ukrywał się, bo był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności za popełnione wcześniej przestępstwa.

Znakiem tego, że budowa stadionu piłkarskiego w ramach Radomskiego Centrum Sportu finiszuje może być to, że teraz najwięcej emocji wzbudza posadowienie krzesełek na trybunach. Bo nie bardzo wiadomo, jak to się stało, że na jednej z nich umocowano na jej górze więcej białych, a powinno – zielonych. A na dole – na odwrót.

Pora dla najmłodszych dzieci, a właściwie ich rodziców i opiekunów. Rozpoczyna się rekrutacja na rok szkolny 2023/2024 do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Nabór, tak jak przez ostatnie lata, będzie prowadzony drogą elektryczną przy zachowaniu jednolitych kryteriów. W rekrutacji biorą udział dzieci urodzone w latach 2017-2020.

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie dzięki intensywnym zakupom w ostatnich miesiącach wzbogaciło swoje zbiory o niezwykle cenne obiekty: starodruki, obrazy – w tym portrety – grafiki i rzadki egzemplarz karty pergaminowej z zapisem tekstowo-nutowym (liturgicznym) z przełomu XV i XVI w.

Coroczna zbiórka darów na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Radomiu rozpoczęta. Karmę, koce, kołdry można przynosić do Urzędu Miejskiego Radomiu (od strony ul. Żeromskiego) od poniedziałku do soboty w godz. 7.30 – 19.

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji informuje, że w związku ze zmianą czasu z tzw. zimowego na letni (przestawienie zegarów z godziny 2.00 na 3.00), w nocy z soboty, 25  marca na niedzielę, 26 marca zostaną wprowadzone zmiany w kursowaniu autobusów linii N1, N2 i N3.

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji informuje, że w związku z przemarszem procesji związanej z obchodami Dnia Świętości Życia, w sobotę, 25 marca w godzinach około 19.45 – 20.15 mogą wystąpić utrudnienia w ruchu kołowym i komunikacji miejskiej w centrum Radomia.

Niemal 51 t zamiast dopuszczalnych 40 ważyła ciężarówka przewożąca pszenicę, którą patrol Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał do kontroli na ekspresowej „siódemce” w pobliżu Radomia. Stwierdzono też nieprawidłowości związane z przestrzeganiem limitów czasu pracy kierowcy i jego rejestrowaniem.

Organizatorzy Międzynarodowych Pokazów Lotnicze Air Show 2023, które odbędą się w Radomiu w ostatni weekend sierpnia spodziewają się około 200 tys. widzów. – Jedną z największych atrakcji będzie wyprodukowany w Korei Południowej samolot FA-50, już z biało-czerwoną szachownicą – zapowiada minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Kolejną ma być pokaz nocny.