Radomska Orkiestra Kameralna ma 15 lat. Był piękny koncert, urodzinowy tort i rzęsiste brawa od publiczności

25 września 2022

„15 lat minęło… ” – tytuł sobotniego koncertu Radomskiej Orkiestry Kameralnej nie był przypadkowy. ROK powstała bowiem w 2007 r. dostarczając przez te lata publiczności wielu muzycznych wrażeń, emocji i wzruszeń. Edukowała też najmłodszych na lekcjach poświęconych muzyce klasycznej.

 

Nie zabrakło urodzinowego tortu

 

Historię ROK przypomniano podczas jubileuszowego wieczoru. Były podziękowania od dyrektor orkiestry Natalii Dąbrówki dla samego zespołu, pracowników działających poza sceną, wreszcie dla mecenasów i sponsorów, a także władz miasta.

Trudne pięć lat

Składając urodzinowe życzenia prezydent Radomia Radosław Witkowski nawiązał do słów, które wypowiedział pięć lat temu, podczas 10-lecia ROK. -  Te pięć lat, które minęły to pandemia, lockdowny, wojna w Ukrainie i wiele innych, trudnych momentów. A jednak udało nam się utrzymać blisko dwumilionową dotację na rzecz Radomskiej Orkiestry Kameralnej. W tym czasie udało nam się też odnowić foyer, udało się zainstalować windę, czy tez kupić piękny fortepian za około 150 tys. zł, wykonać nowe nagłośnienie i oświetlenie. Jak na pięć lat i trudne czasy, to wydaje mi się, że możemy być zadowoleni z tego bilansu - mówił prezydent. Przypomniał, że wyzwaniem będzie teraz modernizacja sali ROK. - Zobowiązuje się, ze w tym roku będziemy mieli gotowy projekt modernizacji sali koncertowej. W przyszłości musimy znaleźć kilkanaście milionów zł na to, aby zrealizować ten projekt. Mam nadzieję, że te wszystkie swary pomiędzy Warszawą a Brukselą odejdą w zapomnienie i będziemy mogli korzystać z funduszy europejskich zaznaczył Radosław Witkowski. Dodał, że miasto co roku dofinansowywało także Wielkanocny Festiwal im. Ludwiga van Beethowena oraz konkurs kompozytorski "Arboretum", któremu patronował Krzysztof Penderecki.

Nie zabrakło również urodzinowego tortu, którym muzycy częstowali publiczność.

Vivaldi i Schubert bez bisów

Jubileuszowy koncert wypełniła głównie twórczość Antonia Vivaldiego, którego kompozycje Radomska Orkiestra Kameralna wykonała pod batutą Piotra Pławnera. On też wystąpił w roli głównej, wirtuozersko grając na skrzypcach partie solowe prezentowanych utworów. W jednym z nich - Koncercie na dwoje skrzypiec - towarzyszyła mu Natalia Dąbrówka. Na finał zabrzmiał wspaniały Kwartet smyczkowy d-moll "Śmierć i dziewczyna" Franza Schuberta. Czteroczęściowa kompozycja była tak wyczerpująca dla orkiestry, że  Piotr Pławner zwrócił się do publiczności domagającej się bisów: "powiem państwu, że bisów nie będzie". Wyrozumiała publiczność jeszcze raz nagrodziła oklaskami wszystkich wykonawców. 

Muzyka Vivaldiego, w tym słynne "Cztery pory roku", melomani usłyszą w wykonaniu ROK podczas październikowego koncertu.

Bożena Dobrzyńska

Zdjęcia w Galerii: Łukasz Wójcik/UM Radom

Tags