• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Radomska Orkiestra Kameralna świętuje – muzycznie – jubileusz Piotra Mossa

16 października 2019

Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza w sobotę, 19 października, o godz. 18 na „Koncert jesienny z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Piotra Mossa. Ten wieczór będzie pełen niezwykłej, barwnej muzyki wykonanej przez ROK pod batutą Jakuba Chrenowicza oraz znamienitych gości.

 

Piotr Moss

Piotr Moss

 

Na scenie wystąpią dwie znakomite solistki: harfistka Anna Sikorzak-Olek oraz flecistka Anna Włodarska-Szetela. Wspaniała muzyka oraz wyjątkowi goście pozwolą lepiej celebrować jubileusz kompozytora.

W programie m.in.: Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert na flet i harfę C-dur KV 299, Piotr Moss -Rémanences. Koncert na harfę celtycką i orkiestrę.

„Talent jest darem należącym nie tylko do twórcy, odpowiedzialność artysty polega, między innymi, na jak najbardziej rygorystycznym wykonywaniu swego zawodu, by nie zmarnować daru, by nie zmarnować tego, co nie twoje” – tak swoją rolę widzi kompozytor Piotr Moss. Rok 2019 przynosi 70. rocznicę urodzin i 50-lecie pracy artystycznej tego wybitnego kompozytora. Radomska Orkiestra Kameralna chcąc włączyć się w ten zaszczytny jubileusz przedstawi na scenie jego muzykę.

Podczas koncertu zabrzmi m.in. „Rémanences” Koncert na harfę celtycką Piotra Mossa. Harfa znana była już pięć tysięcy lat temu. Do orkiestry wprowadzali ją Claudio Monteverdi, Georg F. Händel i Christoph W. Gluck. Nie ma silnego dźwięku, ale w orkiestrze słyszalna jest doskonale. Przydaje jej swoistego smaku, głębi i kolorytu. Na scenie wraz z Radomską Orkiestrą Kameralną wystąpi wyjątkowa harfistka Anna Sikorzak-Olek. Będziemy mieli również możliwość wysłuchania Koncertu na harfę i flet C-dur KV 299 Mozarta. Skomponowany w 1778 roku koncert jest uznawany za jeden z najlepszych  w twórczości kompozytora. Charakteryzuje się on bardzo pięknym i wysoce oryginalnym brzmieniem. W tym utworze do harfy dołączy flet, jego partie wykona Anna Włodarska-Szetela, pierwsza flecistka Polskiej Orkiestry Radiowej.

Fot. Materiały prasowe/ROK

 

Tags

Dodaj komentarz