Radomska Orkiestra Kameralna zagra romantycznie: Chopina, Elgara, Czajkowskiego
10 stycznia 2018
Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza w sobotę, 13 stycznia o godz. 18 na koncert „Romantyczny styczeń”. W programie muzyka Fryderyka Chopina, Edwarda Elgara i Piotra Czajkowskiego. Jako solista wystąpi Edward wolanin (fortepian). Dyryguje Ruben Sila.
„Muzyka jest to wyjęcie z siebie tego, co najwięcej boskiego mamy, i postawienie przed sobą” - tak o muzyce z okresu romantyzmu pisał Zygmunt Krasiński. - Radomska Orkiestra Kameralna ukaże słuchaczom w cudownym zwierciadle muzyki nasze stany ducha, radości, wspomnienia, uczucia - zapowiada Agnieszka Stanicka z biura koncertowego ROK.
„… Dzieło to powstało dla mojego ideału, który mi się śni, na którego pamiątkę stanęło adagio od mojego koncertu” - tak o swoim utworze pisał Chopin. Jego ideałem była Konstancja Gładkowska, pierwsza miłość Fryderyka Chopina, dziełem – liryczny, rysowany delikatnymi, pastelowymi barwami Koncert fortepianowy f-moll, który usłyszymy w interpretacji znakomitego pianisty Edwarda Wolanina. Jest to artysta wszechstronny. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat, ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Odniósł wiele sukcesów na konkursach krajowych i zagranicznych. Repertuar sceniczny tego pianisty obejmuje dzieła kompozytorów wszystkich epok.
Inny obraz miłości prezentuje Serenada na smyczki e-moll op.20 Edwarda Elgara. Powstała ona w 1892 roku niedługo przed poślubieniem przez kompozytora Caroline Alice. Była to ukochana Elgara, na którą mógł liczyć w trudnych chwilach. Ta dojrzała miłość została odzwierciedlona w pełnej wdzięku i elegancji Serenadzie.
Miłość nie jedno ma imię. Na zakończenie koncertu usłyszymy Serenadę C-dur op.48 Piotra Czajkowskiego. Została ona napisana w 1880 roku z miłości do muzyki. Sam Czajkowski wyznawał, że był „okropnie zakochany” w tym „z zewnętrznego impulsu” napisanym i „przeżytym” utworze, i pewnie dlatego zawarł w nim mnóstwo pięknych melodii, wykorzystując zarazem świetnie brzmieniowe barwy kwintetu smyczkowego. Całość ma charakter pogodny i radosny, kontrast nastrojowy przynosi jedynie smutna, nostalgiczna Elegia.
kat
- Ruben Silva