Radomski odprysk afery mailowej. „Tam województw tworzyć nie będziemy”

2 grudnia 2021

Czy obietnica, jaką składali politycy PiS, o wydzieleniu z województwa mazowieckiego i stworzeniu nowego województwa ze stolicą w Radomiu, była składana na wyrost i nigdy nie była poważnie przez partię traktowana? Wyciekł mail premiera Morawickiego w sprawie ewentualnego nowego podziału administracyjnego kraju.

 

"Coś" im można zaproponować

W mailu premiera Morawieckiego wysłanym podczas kampanii wyborczej w 2018 r. m.in. do Waldemara Parucha (byłego szefa Centrum Analiz Strategicznych) i posła Tomasza Poręby pojawia się sugestia, że zamiast tworzyć nowe województwa "w takich miastach jak Radom, Częstochowa, Koszalin uwierzcie to (czyli kontrakty regionalne - przyp. autor) będzie "żarło".... w Radomiu, Częstochowie czy na środkowym Pomorzu b. mocno akcentują konieczność powrotu do koncepcji Województw. Tam jednak województw tworzyć nie będziemy, ale "coś" im można zaproponować i to "coś" to mogłoby być właśnie takie Kontrakty Regionalne".

Przypomnijmy: dyskusja o wydzieleniu Radomia i części powiatów z województwa mazowieckiego trwa od lat, ale nabrała rumieńców około roku temu. Poseł Marek Suski (PiS) zapewniał przez wiele miesięcy, że projekt ustawy, który sankcjonowałby stołeczność Radomia trafi niebawem do Sejmu, a wybory do nowych władz samorządowych odbędą się pod koniec 2020 r. Nic takiego się jednak nie stało.

Prezydent Radomia: kontraktów też nie doczekaliśmy

- Jeśli ten mail jest prawdziwy, to sporo się dowiedzieliśmy na temat rzekomego planu podziału województwa mazowieckiego. Okazuje się, że przez polityków PiS, a w szczególności przez posła Marka Suskiego byliśmy w cyniczny sposób mamieni obietnicą, która nigdy nie miała zostać zrealizowana.

Już w sierpniu 2018 roku, czyli tuż przed wyborami samorządowymi, premier Mateusz Morawiecki pisał do swoich współpracowników, że m.in. w Radomiu, Częstochowie i na środkowym Pomorzu mocno akcentowana jest konieczność powrotu do koncepcji województw. „Tam jednak województw nie będziemy tworzyć, ale coś im można zaproponować” – pisał premier. W Radomiu miały „żreć” Kontrakty Terytorialne dla subregionów. Niestety nawet tego się nie doczekaliśmy - skomentował na Facebooku prezydent Radomia Radosław Witkowski.

 

Poseł Frysztak: Nigdy nie chcieli realizować tych planów

Do treści maila odniósł się w mocnych słowach również poseł Konrad Frysztak (Platforma Obywatelska): "Obietnica PiS ws. wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego i stworzenie nowego województwa ze stolicą w Radomiu to tylko obrzydliwe kłamstwo PiS? Tak wynika z kolejnej odsłony afery mailowej! PiS obiecał nowe województwo, ale cyniczni politycy tego ugrupowania nigdy nie chcieli realizować tych planów. Jako radomianie padliśmy ofiarą perfidnego kłamstwa. Pamiętacie obietnice Marka Suskiego, Andrzeja Kosztowniaka i Wojciecha Skurkiewicza z Prawa i Sprawiedliwości Radom. Czas powiedzieć tym ludziom dość! Po takim potraktowaniu radomian nie ma dla nich miejsca w parlamencie" - czytamy na profilu posła.

Rząd z premierem Morawieckim na czele przyjęli taktykę niekomentowania wyciekających maili, często natomiast słychać opinie, że nie muszą być autentyczne, a za ich upublicznieniem stoją rosyjskie służby.

bdb

 

 

Tags