Reklama
Reklama

Radomski poseł Andrzej Kosztowniak w dwutygodniowym rządzie Mateusza Morawieckiego. Będzie ministrem finansów

27 listopada 2023

Andrzej Kosztowniak, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Radomia i były prezydent miasta, został zaprzysiężony na ministra finansów w nowym rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. Wszystko na to wskazuje, że będzie pełnił tę funkcję tylko przez najbliższe dwa tygodnie.

 

Andrzej Kosztowniak

 

Uroczystość zaprzysiężenia nowego rządu odbyła się dzisiaj po południu w Pałacu Prezydenckim. Wśród polityków powołanych do rządu znalazło się wiele osób z tzw. drugiego rzędu, a wśród nich właśnie Andrzej Kosztowniak.

Nowy minister był w minionej kadencji wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Finansów.

Kosztowniak urodził się w 1976 r. w Radomiu. Prezydentem miasta był przez dwie kadencje w latach 2007 - 2015. Jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego Politechniki Radomskiej na kierunkach ekonomia i administracja oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Po ukończeniu studiów został pracownikiem dydaktycznym w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu, a od 2004 w Prywatnej Wyższej Szkole Ochrony Środowiska w Radomiu.

Zgodnie z Konstytucją RP nowy rząd powinien teraz otrzymać votum zaufania w Sejmie. Premier Morawiecki ma 14 dni na zaprezentowanie expose; po tym czasie powinien zwrócić się do Sejmu o poparcie. To jednak jest nierealne, bo Prawo i Sprawiedliwość nie ma w Sejmie większości i zostanie przegłosowany przez koalicję utworzoną przez dotychczasowe partie opozycyjne. Większość sejmowa przedstawi prezydentowi Andrzejowi Dudzie swojego kandydata na premiera. Bedzie to szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

bdb