Radomski szpital sumuje czas pandemii. Dostał pomoc finansową i nowoczesny sprzęt

29 czerwca 2022

 – Z trudnego okresu covidowego wyszliśmy obronną ręką. Ale nie udałoby się to nam, gdyby nie pomoc samorządów: wojewódzkiego i miejskiego – zapewnia Marek Pacyna, dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, gdzie dzisiaj podsumowano ostatnie 2,5 roku.

 

fot. Rafał Sadowski/UM Radom

 

Łącznie z obu samorządów RSS otrzymał wsparcie w wysokości 10 mln zł.  Z urzędu marszałkowskiego przekazano m.in.: tomograf komputerowy, aparat RTG, ambulans sanitarny typu B,  środki ochrony indywidualnej, w tym; kombinezony, fartuchy barierowe, maski, rękawiczki.

Wicemarszałek województwa mazowieckiego podkreśla, że zarówno miejski szpital, jak i placówki w regionie radomskim, choć nie są bezpośrednio zarządzane przez samorząd mazowiecki otrzymały od niego pomoc liczoną w milionach złotych. - Kiedy na początku pandemii uruchamialiśmy program wsparcia był on wart 60 mln zł, a zakończył się kwotą prawie pół miliarda złotych. Skorzystały z tego również szpitale w Radomiu i w regionie radomskim - mówi Rafał Rajkowski.

- Miasto pomogło nam finansowo, bo umorzyło ponad 6 mln zł pożyczki, oraz sprzętowo - podkreśla dyrektor RSS Marek Pacyna.

Przekazany sprzęt to m.in. monitor hemodynamiczny, respiratory, defibrylatory, kardiomonitory, sprzęt medyczny dla punktów szczepień działających przy RSS, środki ochrony indywidualnej w tym; kombinezony, fartuchy barierowe, maski, rękawiczki.

Zakład Diagnostyki Obrazowej miejskiego szpitala cieszy się z dwóch nowoczesnych tomografów: komputerowego i cyfrowego o dużej rozdzielczości. -  Pierwszy służy do bardzo szybkiej diagnostyki, przy redukcji dawki promieniowania; zaletą drugiego jest detektor o dużej rozdzielczości, który natychmiast  przesyła obraz do stacji diagnostycznej i nie czekamy długo na opis lekarza - tłumaczy kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Renata Cieślińska.

Wiceprezydent Jerzy Zawodnik dziękował marszałkowi za pomoc, a pracownikom i dyrekcji miejskiego szpitala za wytężoną pracę podczas pandemii. Zapowiedział, że jeszcze w lipcu w miejsce szpitala tymczasowego przy ul. Narutowicza uruchomione będzie Centrum Rehabilitacji RSS, gdzie przeniesie się oddział z ul. Giserskiej i gdzie ulokowane zostaną pracownie do dziennej rehabilitacji pacjentów.

bdb

 

Tags