Raport otwiera drogę

29 sierpnia 2006

 Gotowy jest już raport oddziaływania na środowisko – dokument ten otwiera spółce Radkom drogę do rozpoczęcia budowy Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych.

Tylko tego raportu brakowało, by Radkom mógł wystąpić do Wydziału Architektury Urzędu Miejskiego o pozwolenie na budowę ZUOK. Wg prezesa spółki Andrzeja Chentko, tego z kolei dokumentu można się spodziewać w połowie września.W momencie podpisywania  kontraktu na budowę, a więc 13 12 05 r. planowano, że pozwolenie będzie gotowe już w czerwcu br. Jednak z przyczyn niezależnych od spółki tak się nie stało; pojawiły się bowiem kłopoty związane z przejętymi przez Radkom działkami, na których ma stanąć ZUOK. – W momencie, gdy wszedł na nie wykonawca, by zrobić niezbędne do opracowania raportu środowiskowego odwierty geologiczne, okazało się , że  tereny te nadal podlegają prawu górniczemu – wyjaśnia prezes Chentko. – Poprzedni właściciel, czyli Silikaty, przekazując działki gminie nie dokonał stosownej korekty w swoim obszarze górniczym. Trzeba było zatem wykonać bardzo skomplikowaną operację, która zajęła i tak tylko 3 miesiące. W innych sytuacjach trwa ona znacznie dłużej.

Mimo tych perturbacji nie został przerwany proces inwestycyjny – cały czas trwały prace projektowe. – Mam nadzieję, że jeśli pogoda nie sprawi nam niespodzianki i np. w listopadzie nie będzie mrozu, nie powinno być już żadnych poślizgów – mówi prezes Radkomu.

Przypomnijmy, że ZUOK na Wincentowie realizowany jest wg międzynarodowych procedur. Oznacza to, że wykonawca musi sporządzić dokumentację, koncepcję oraz wykonać zadanie wg własnej dokumentacji biorąc pod uwagę wszystkie wymagania zamawiającego, w tym przypadku Radkomu. Wykonawcą inwestycji na Wincentowie jest konsorcjum Polimex Mostostal Siedlce –Sutco Polska. ZUOK  jest realizowany głównie ze środków Unii Europejskiej, ma kosztować ok. 20  mln euro.