• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Rekordowa liczba zgłoszonych książek do Nagrody im. Witolda Gombrowicza

14 lutego 2020

105 zgłoszeń napłynęło w tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. W tym roku statuetka wręczona zostanie po raz piąty. Ustanowiona przez radomski samorząd nagroda w wysokości 40 tys. zł przyznawana jest debiutującym pisarzom i uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce.

 

ksiązki 2020 (4)

 

To jubileuszowa, piąta edycja Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Także ze względu na liczbę zgłoszonych do niej tytułów.

– W pierwszej edycji otrzymaliśmy 65 zgłoszeń. W drugiej 90, w trzeciej 75, w czwartej 69. Ta edycja, jubileuszowa, jest zatem rekordowa – podkreśla Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Dodaje, że nadesłane książki już trafiły do jurorów. – Ponieważ jest ich więcej, prawdopodobnie kapituła będzie potrzebowała nieco więcej czasu na ich, choćby wstępną, ocenę. Ale pierwsze robocze posiedzenie planujemy na kwiecień – mówi Tyczyński.

W czerwcu 2020 kapituła ogłosi pięcioro nominowanych, zaś we wrześniu odbędzie się finał Nagrody. Gali Nagrody będzie towarzyszył, jak co roku, festiwal „Opętani Literaturą”.

Ustanowiona przez radomski samorząd nagroda w wysokości 40 tys.zł przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza albo druga książka autora, napisana prozą artystyczną, w języku polskim. W tej edycji można było zgłaszać książki wydane w 2019 roku. Od IV edycji wyróżnienie w wysokości 2 tys. zł otrzymują wszyscy nominowani do Nagrody.

W skład kapituły wchodzą wybitni znawcy literatury: Jerzy Jarzębski – przewodniczący jury, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska.

W pierwszej edycji, która odbyła się w 2016 roku, laureatami Nagrody Gombrowicza zostali Weronika Murek za zbiór opowiadań: „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” oraz Maciej Hen za powieść: „Solfatara” (kapituła skorzystała z przysługującego jej prawa podziału nagrody). W kolejnych edycjach nagradzani byli: Anna Cieplak za „Ma być czysto”, Marcin Wicha za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” oraz Olga Hund za „Psy ras drobnych”.

kat

Fot. Materiały prasowe/Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Tags

Dodaj komentarz