Rektor UTH do Frysztaka, by odwołać Suskiego z rady patronackiej: Nie komentuję wypowiedzi polityków

14 września 2021

– Nie jest rolą rektora komentowanie czy ocena bieżących wypowiedzi polityków. Kierowanie apeli w sprawach politycznych do rektora jest niestosowne i źle zaadresowane – odpowiada rektor UTH w Radomiu posłowi Frysztakowi (PO) na apel, by usunąć ze składu rady patronackiej uczelni Marka Suskiego (PiS).

 

Prof. Sławomir Bukowski

 

Chodzi o apel, jaki polityk Platformy Obywatelskiej wystosował (także na piśmie) do rektora Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego, prof. Sławomira Bukowskiego. Odniósł się w nim do słów posła Suskiego wypowiedzianych podczas uroczystości upamiętniających odbicie w 1945 r. w Radomiu więźniów UB-eckiej katowni przez żołnierzy AK. "W trakcie II wojny światowej Polska walczyła z jednym okupantem. Walczyła z okupantem sowieckim – będziemy walczyć z okupantem brukselski" - mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Konrad Frysztak przypomniał, że Marek Suski "pełni zaszczytną funkcję przewodniczącego Rady Patronackiej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego". - Jeszcze dziś w rektoracie UTH, złożę apel, aby pan rektor Sławomir Bukowski usunął pana Marka Suskiego z tej funkcji. Uniwersytet również jest beneficjentem środków unijnych, a Marek Suski będzie negował dalsze sprzymierzenie z UE? Na czele rady patronackiej powinny stać światłe umysły, ludzie o szerokich horyzontach, a nie mali ludzie, którzy nazywają naszego wielkiego partnera, Unię Europejską, okupantem - przekonywał Frysztak.

Niestosowne kierowanie apeli

Rektor UTH odpowiedział posłowi Frysztakowi w specjalnym oświadczeniu, które zostało także przesłane do mediów. Oto jego pełna treść:

"Rektor Uniwersytetu jest, zgodnie z duchem Konstytucji o Nauce 2.0, menedżerem i liderem naukowym. Jest menedżerem tak, jak każdy menedżer w korporacji. Celem jego działań jest realizacja strategii Uczelni, a zatem jej rozwój i finansowanie. Rektor nie jest politykiem i nie bierze udziału w sprawach rozgrywających się na arenie polityki.  Celem i misją Uczelni są badania naukowe i kształcenie studentów. Uczelnia nie jest i nie może być polem debat i sporów politycznych. Rada Patronacka jest ciałem doradczym i opiniotwórczym, ma swój regulamin zatwierdzony przez Senat Uniwersytetu. Uczelnia spełnia swoje funkcje miastotwórcze, angażuje się w rozwoju kulturalny i intelektualny miasta i regionu.

Rektor nie angażuje się w politykę, jego zadaniem jest efektywne kierowanie Uczelnią, dbanie o rozwój nauki i efektywny proces dydaktyczny. Nie jest rolą Rektora komentowanie czy ocena bieżących wypowiedzi polityków. Instytucje akademickie winny stać ponad polityką, ich zadaniem jest dostarczanie wiedzy wszystkim tym, którzy sprawują funkcje polityczne i którzy reprezentują społeczeństwo, powołani do swej misji przez obywateli w wolnych wyborach.

Wypada mi jeszcze raz podkreślić, że kierowanie apeli w sprawach politycznych do Rektora jest niestosowne i źle zaadresowane."

bdb

 

Tags