• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Rogatka przy Malczewskiego doczeka się remontu. Ma służyć kulturze

23 sierpnia 2019

Na początku września rozpocznie się modernizacja zabytkowej rogatki miejskiej przy ulicy Malczewskiego. Przetarg na wykonanie prac wygrała firma Es-Bud Invest, której oferta opiewała na 513 tys. zł. Dziś została podpisana umowa z wykonawcą.

 

rogat01

 

Wiceprezydent Konrad Frysztak nie kryje zadowolenia. – To dla mnie duże doświadczenie z prostego względu; jeśli mnie pamięć nie myli to zmiana budżetowa na ostatniej sesji była trzecia próbą, ale pierwsza skuteczną i mogliśmy w końcu przebrnąć przez taka techniczna kwestię, jaka jest wpisanie do budżetu pn. rewitalizacja zabytkowego obiektu przy ulicy Malczewskiego – wyjaśnia. Podkreśla, że dzisiaj miasto nie może się chwalić tym obiektem, a jest on jednym tego typu w Radomiu, ale miasto poza Łaźnią (dawna rogatka lubelska) jest właścicielem dwóch – właśnie tych wymienionych. – Jej stan techniczny pozostawia wiele do życzenia –  zapewnia wiceprezydent.

Przez lata obiekt użytkował na zasadzie użyczenia Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, który utworzył tu galerię dla swojego wydziału sztuki. Ostatnio jednak rogatka stała pusta i zamknięta.

Zabytkowy budynek czeka gruntowny remont. M.in. ma zostać wymieniony dach, okna, drzwi. Odnowione zostaną zewnętrzne i wewnętrzne tynki, w tym elementy wystroju sztukatorskiego. Wykonawca będzie miał też za zadanie wykonanie nowych instalacji, w tym wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, teletechnicznej i wentylacyjnej.

– Chcemy, by po remoncie budynek służył radomskiej kulturze i był otwarty dla mieszkańców. Na początku przyszłego roku planujemy ogłosić wśród organizacji pozarządowych konkurs na prowadzenie tego budynku i prowadzenie działań związanych ze sztuką. Mamy nadzieję, że pojawią się ciekawe pomysły na wykorzystanie tej przestrzeni – mówi wiceprezydent.

Termin zakończenia prac to koniec maja przyszłego roku.

Na modernizację zabytkowej rogatki miasto ma przyznaną dotację od marszałka województwa mazowieckiego w kwocie 60 tysięcy złotych.

Również dziś została podpisana umowa na wykonanie iluminacji „mostku zakochanych” w Starym Ogrodzie. To projekt, który jest realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. Przetarg także wygrała firma Es-Bud Invest, która zaoferowała wykonanie prac za 93 tys. złotych. – Zgodnie z umową iluminacja ma być gotowa za dwa miesiące. Mam nadzieję, że efektowne, dynamiczne podświetlenie uatrakcyjni parkową przestrzeń i umili czas spacerującym – mówi wiceprezydent Konrad Frysztak.

bdb, kat

Tags

Dodaj komentarz