Rowery, łódź i zdrowe jedzenie

3 kwietnia 2007
Działają lokalnie: w kulturze, edukacji, sporcie, rekreacji. Wiedzą, co chcą zrobić, mają pomysły. Teraz dostali na ich realizację pieniądze. Pieniądze dzieliła


Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” ogłosiło wyniki konkursu grantowego w ramach programu „Działaj Lokalnie”. To już piąta jego edycja. W tym roku do „wzięcia” było 46 tys. zł. - Postanowiliśmy dofinansować 10 spośród 16 wniosków – wyjaśnia Elżbieta Warchoł, która zasiadała w komisji konkursowej.

Jak podkreśla E. Warchoł wnioskodawcy błysnęli ciekawymi pomysłami. – Na przykład  Stowarzyszenie na Rzecz Gminy Solec nad Wisłą dostało 6 tys. zł na projekt „Rowerem po Ziemi Soleckiej – mówi jurorka. - Chcą zorganizować wypożyczalnię rowerów, urządzać rajdy, wyprawy. Ich koledzy, również z Solca będą kontynuować ubiegłoroczny pomysł: chcą zbudować i zwodować drugą łódź, wzorowana na starych jednostkach wiślanych.

Wnioski z Solca i Lipska zdominowały zresztą tegoroczny konkurs; pieniądze dostało aż pięć organizacji z tego terenu.

Ale nie wszyscy ubiegali się o duże kwoty. Uczniowie ze szkoły podstawowej w Woli Soleckiej wystąpili o 17 tys. zł. – Chcą walczyć z „fasfoodowym” jedzeniem – mówi Elżbieta Warchoł. – Organizować spotkania z dietetykami, propagować zdrowy styl odżywiania.

Spośród radomskich projektów na uwagę zasługuje ten zgłoszony przez parafię rzymskokatolicką św. Łukasza na Michałowie. Pomysłodawcy chcą urządzić świetlicę wyposażoną w komputery, w której można by m.in. uczyć się języków obcych.

„Działaj lokalnie” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.