• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Rozpoczął się remont kamienicy Deskurów. Przywracanie jej blasku potrwa ponad rok

5 czerwca 2017

Tego jeszcze nie widać, ale rozpoczął się remont kamienicy Deskurów. Firma, która go przeprowadzi, plac budowy przejęła 9 maja. W fazie przygotowawczej wystąpiła również do MZDiK o ustalenie tymczasowej organizacji ruchu w rejonie ul. Grodzkiej.

 

 

P1130134

 

– Dodatkowo wykonawca wystąpił dodatkowo o ekspertyzę konstrukcyjną, aby ocenić stan konstrukcji wszystkich ścian. Tak, aby ewentualnie wyeliminować, czy ograniczyć do minimum zagrożenia związane z bezpieczeństwem pracowników, którzy wejdą na ten teren – mówi dyrektor wydziału inwestycji w magistracie Eugeniusz Kaczmarek. Jaka dodaje, na początku zostanie wyburzona część oficyn.

Na początku zostanie zamknięta dla ruchu ul. Grodzka, skąd będzie główny wjazd na plac budowy, a potem prawdopodobnie etapami także Rynek. Czy rzeczywiście nawet na rok? – Wszystko zależy od tego, ile czasu zajmą wszystkie prace związane z konstrukcja ścian i dachem, który będzie całkowicie rozebrany, bo on jest do wymiany – wyjaśnia dyrektor Kaczmarek.

Wiceprezydent Konrad Frysztak podkreśla, że wewnątrz kamienicy  do niedawna znajdowały się nawet elementy wyposażenia mieszkań. – To wszystko trzeba stamtąd po prostu wywieźć. Zasadnicze prace rozpoczną się zatem w tym tygodniu – dodaje wiceprezydent.

Przypomnimy: gruntownym remontem kamienic zajmie się firma Betonox Construction z Sopotu, która wygrała przetarg ogłoszony przez miasto. Prace mają kosztować ponad 24,6 mln zł. 85 proc. tej kwoty gmina chce pozyskać z funduszy unijnych – wniosek jest gotowy, magistrat czeka teraz tylko na ogłoszenie konkursu.  Ostatnio rewitalizacja kamienicy Deskurów została wpisana do tzw. kontraktu regionalnego, co zwiększa jej szanse na pozyskanie finansowania z pieniędzy UE.

Prace przy renowacji kamienicy potrwają 14 miesięcy.

Bożena Dobrzyńska

Tags

Dodaj komentarz