• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

RSS wraca częściowo do pierwotnej roli. Wojewoda uwzględnił wniosek dotyczący dwóch oddziałów

18 lutego 2021

Wojewoda mazowiecki zgodził się z propozycją dyrekcji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, by na dwóch z trzech oddziałów wskazanych przez dyrekcję placówki przyjmowano pacjentów niecovidowych. Chodzi o dermatologię i chirurgię naczyniową.

 

Fot. RSS

 

Przypomnijmy: sprawa dotyczy powrotu RSS do "normalnego" trybu przyjmowania pacjentów.  Tydzień temu Konstanty Radziwiłł zdecydował, że szpital miejski od 22 lutego będzie pracował "hybrydowo", tzn. ma przyjmować osoby zarażone koronawirusem, jak i chorych z innymi dolegliwościami. Wojewoda wskazał, które oddziały mają być przeznaczone dla jednych i drugich. Dyrekcja RSS odwołała się od tej decyzji składając własne propozycje.

Jak informuje zespół prasowy wojewody, wczoraj Konstanty Radziwiłł "wydał decyzję zmieniającą dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego". Jak czytamy w komunikacie, po konsultacji z mazowieckim oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia i rozmowach z dyrekcją RSS, "wypracowana została modyfikacja w zakresie dwóch oddziałów (dermatologii i chirurgii naczyniowej) i w tym przypadku uwzględniono wniosek RSS. Bez zmian pozostaje natomiast  polecenie dotyczące udostępnienia oddziału ortopedyczno-urazowego dla pacjentów niezakażonych Covid-19 oraz uruchomienia SOR".

W RSS zostaje 137 łóżek covidowych

W miejskim szpitalu dla pacjentów z potwierdzeniem wirusa SARS-CoV-2 od 22 lutego zostanie przeznaczonych 137 łóżek, w tym 8 intensywnej terapii oraz 10 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.  Ostatecznie chorym z COVID-19 zostaną udostępnione łóżka na oddziałach: neurologicznym, udarowym, anestezjologii i intensywnej terapii, obserwacyjno-zakaźnym, chirurgii ogólnej, dziecięcym, urologicznym z pracownią litotrypsji, chirurgii naczyniowej. Pozostałe oddziały zobowiązane są do realizacji świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjentów bez zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Zespół prasowy wojewody podkreśla, że nie było możliwe przychylenie się do postulatu dyrektora RSS dotyczącego wyznaczenia oddziału ortopedyczno-urazowego dla pacjentów z COVID - 19. "Przywrócenie tego oddziału dla pacjentów z innymi schorzeniami jest konieczne dla zabezpieczenia świadczeń zabiegowych, zwłaszcza w związku z tym, że oddział chirurgii pozostaje „covidowy" - brzmi uzasadnienie.

Szpital tymczasowy do 8 marca

Jak już pisaliśmy, decyzja wojewoda o z mianie charakteru RSS została podyktowana m.in. trudna sytuacją na SOR w szpitalu na Józefowie i apelami zarządu placówki, lekarzy, władz samorządowych województwa, by uruchomić w Radomiu drugi SOR. Z kolei teraz o pilne usprawnienie organizacji pracy SOR w placówce do dyrektora Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego zaapelował szef wydziału zdrowia UW. Chodzi szczególnie o tzw. pretriage i diagnostyki wstępnej pacjentów podejrzanych o zakażenie SARS-Cov-2.

Niewykluczone, że RSS mógłby całkowicie (albo prawie całkowicie) wrócić do swojej pierwotnej funkcji, gdyby na przyjęcie pacjentów zarażonych gotowy był szpital tymczasowy. Powstaje on w nowym budynku RSS od strony ul. Narutowicza, gdzie ma się mieścić centrum rehabilitacji. Za organizację odpowiada Totalizator Sportowy. Zespół prasowy wojewody zapewnia, że jest on w stałym kontakcie z przedstawicielami spółki. "Obecnie w obiekcie kończą się prace adaptacyjne. W trakcie rozmów ustalono, że uruchomienie szpitala ma nastąpić nie później niż do 8 marca br" - informują służby prasowe wojewody mazowieckiego.

bdb,kat

Tags