Są pieniądze i pomysły

7 stycznia 2008
Powstanie orkiestry kameralnej, targi nowej dramaturgii, imprezy edukacyjno-historyczne w Resursie. Sporo się działo w minionym roku w radomskiej kulturze. Przedstawiciele tego środowiska podsumowali 2007r. na dorocznym spotkaniu. To doroczne spotkanie

M.in. te wydarzenia jako znaczące wymienił w swym wystąpieniu gospodarz noworocznego wieczoru wiceprezydent Ryszard Fałek. W fuaye sali koncertowej Urzędu Miejskiego zebrali się przedstawiciele "miejskich" placówek kultury, dyrektorzy szkół artystycznych, szefowie stowarzyszeń twórczych, ale nie zabrakło także reprezentacji instytucji "marszałkowskich" oraz kościelnych. Wszystkim życzenia złożyli: ordynariusz diecezji radomskiej biskup Zygmunt Zimowski i prezydent Andrzej Kosztowniak. - Życzę wam przede wszystkim twórczego rozwoju i dobrych pomysłów - mówił prezydent. Ceremonii noworocznego spotkania dopełniło dzielenie się opłatkiem i wzajemne składanie życzeń. Kolędy pięknie śpiewał radomski i "łaźniany" bard Piotr Dąbrówka.

A jaki będzie w radomskiej kulturze rok 2008? - zapytaliśmy kilku osób.

Agata MorganAgata Morgan, przewodnicząca komisji kultury Rady Miejskiej: - Będzie dużo lepszy, wskazują na to wszystkie prognozy. Jest więcej pieniędzy i są nowe pomysły, nowe impulsy. Te które się zadomowiły w Radomiu będą kontynuowane. Duże nadzieje wiążę z nowym dyrektorem Teatru Powszechnego. Jestem członkiem komisji konkursowej i mamy bardzo dużo dobrych kandydatów. Jestem przekonana, że w tym roku o radomskim teatrze będzie się mówić bardzo dobrze.

 

Grzegorz MolendaGrzegorz Molenda, dyrektor Domu Kultury Idalin: - Będzie to dobry rok, bo mamy większe możliwości pozyskiwania zewnętrznych pieniędzy. Nauczyliśmy sie także jak pisać dobre wnioski. Środowisko kultury to ludzie bardzo twórczy i na pewno  maja pomysły, jak z takich możliwości korzystać. Czy ja mam taki e pomysły? Tak, ale to bardzo wstępny etap. Na razie zbieramy dane do kosztorysu, który jest nam potrzebny do złożenia wniosku. Od kilku lat myślę o rozbudowie naszego domu kultury i sądzę, że w tym roku poczynimy kolejny krok w tej sprawie.

Renata MetzgerRenata Metrzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej: - Mam nadzieję, żę będzie lepszy, jaskółki tego już są. Wreszcie mamy władze miasta, które uznały, że nie da się działać w kulturze bez pieniędzy. Resursa jest także beneficjentem tych zmian, a ja mogę tylko obiecać, że wykorzystamy pieniądze jak najlepej. Że zorganizujemy jeszcze wiecej ciekawych imprez, takich które będą promować wiedzę o Radomiu, sprawią że radomianie polubią swoje miasto i poczują się jego szczęśliwymi obywatelami.