Są pieniądze, potrzebne pomysły

3 listopada 2006

   Młodzież z pasją i pomysłem może po raz kolejny zgłaszać wnioski o dofinansowanie swoich projektów do Stowarzyszenia Centrum Młodzieży Arka w ramach programu Pracownia Umiejętności.

Mlodzież powinna się uczyć samodzielności - podkreśla Ewa Kamińska    Program organizowany już po raz czwarty razem z Polską Akademią Rozwoju Filantropii oraz siecią telefonii komórkowej Era skierowany jest do młodych ludzi (w wieku 15 – 24 lata) zrzeszonych w grupę czy stowarzyszenie liczące nie mniej niż cztery osoby. Grupa taka ma za zadanie przedstawić projekt rozwoju swoich pasji, zainteresowań, działań społecznych potrzebnych i pożytecznych dla swojego otoczenia, na które pragnie otrzymać pieniądze. Do rozdysponowania jest 35 tys.zł., z czego 20 tys. od gminy, reszta od Ery. Dziedziny, w których przyznawane mają być granty mogą być wszelakie – edukacja, sport, wolontariat, działalność artystyczna.

   Najważniejsze jest to, aby sama młodzież, znalazła patrona swojego projektu (ma to być instytucja posiadająca osobowość prawną, np. organizacja pozarządowa, dom kultury, biblioteka) i  nawiązała  z nim współpracę, bowiem to właśnie patron będzie występował w imieniu grupy i  to na jego konto wpłyną pieniądze z grantu.

   - Chcemy  nauczyć młodzież działania, właściwego  gospodarowania czasem i pieniędzmi. Chodzi o to, by młodzi ludzie szukali kontaktu z innymi instytucjami na własną rękę i nauczyli się samodzielności i przedsiębiorczości – podkreśla Ewa Kamińska ze Stowarzyszenia Arka.

   Projekty można zgłaszać do 8 grudnia br. -  Ci, którzy nie wiedzą, jak się za niego zabrać, a mają świetne pomysły mogą skorzystać ze szkoleń i warsztatów pisania projektów, organizowanych przez nasze Centrum - dodaje E. Kamińska.

   Ogłoszenie wyników nastąpi 29 grudnia. Czas przewidziany na realizację najlepszych projektów – od stycznia do czerwca następnego roku. Zwycięzcy nie będą mieli szans spocząć na laurach – ich działalność będzie przez te pół roku monitorowana przez organizatorów programu.

 - Doświadczenie uczy nas jednak, że sprawdzanie i rozliczanie laureatów to czysta formalność, projekty działają bez zarzutu, nawet po upływie tego „przepisowego” pół roku – zaznacza ks. Andrzej Tuszyński.

Szczegóły akcji na www.arka.xpx.pl