• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Siedem najczęstszych błędów popełnianych w CV

25 stycznia 2018

Życiorys to nawiązanie pierwszego, wirtualnego kontaktu z potencjalnym pracodawcą i to od niego zależy, czy osoba w ogóle zechce się z nami skontaktować. W tego typu dokumentach ważna jest nie tylko sama treść, czyli nasze wykształcenie i doświadczenie, ale także forma, poprawność czy szata graficzna.

 

Occupied businessman multitasking in cafe

 

Popełniając wyraźne błędy czy przesyłając niechlujnie sformatowany tekst, prawdopodobnie znacząco zmniejszamy swoje szanse na otrzymanie wartościowej oferty pracy. Eksperci Pracuj.pl podają 7 popularnych błędów w CV, które mają pomóc wystrzegać się ich w przyszłości.

1. Zła nazwa pliku
Wysyłając dokument, należy pamiętać o poprawnym jego nazwaniu. Pracodawcy otrzymują wiele tego rodzaju dokumentów, przez co nieodpowiednio oznaczony przez nas plik może zaginąć pośród setek innych. Tytułując nasze CV, najlepiej zawrzeć nasze imię i nazwisko oraz nazwę dokumentu. Niedbale nazwany tekst, np. „michałCVwersja3” oprócz tego będzie świadczyć o naszym braku zaangażowania i staranności.

2. Za dużo niepotrzebnych informacji
Tworząc życiorys, postarajmy się zawrzeć w nim jedynie najistotniejsze informacje z punktu widzenia pracodawcy. Podarujmy sobie wymienianie naszej podstawówki, nazwiska panieńskiego czy oklepanych hobby. To wszystko tylko niepotrzebnie zajmuje miejsce i odwraca uwagę rekrutera od ważniejszych rzeczy.

3. Błędy ortograficzne i gramatyczne
Obecność takich pomyłek w naszym reprezentacyjnym dokumencie prawdopodobnie automatycznie skreśla nas z listy kandydatów na upragnione stanowisko. Ortograficzne lapsusy świadczą bowiem albo o naszym niskim poziomie intelektualnym, albo o lekceważącym podejściu do pracy.

4. Nieprofesjonalny adres email
Rozpoczynając swoją karierę zawodową, lepiej jest stworzyć nowy i profesjonalnie brzmiący adres mailowy. Emaile zawierające licealne ksywki czy śmieszne pseudonimy lub zdrobnienia będą wyglądać zabawnie w CV człowieka, który chce być uważany za poważnego i odpowiedzialnego.

5. Nieodpowiednie zdjęcie
Fotografia to element, który zazwyczaj najbardziej przykuwa uwagę w CV. Dzięki niej możemy pomóc sobie utworzyć odpowiedni wizerunek w oczach pracodawcy i podkreślić ważne według nas cechy charakteru. Jednakże, zdjęcie w życiorysie powinno wyglądać elegancko i profesjonalnie. Niedopuszczalne jest zamieszczenie fragmentu wyciętego z większej fotografii czy sfotografowanie zdjęcia, uzyskując niską jakość i niewyraźny efekt. Taki zabieg również świadczy o naszym niedbalstwie lub braku doświadczenia i obycia.

6. Brak zgody na przetwarzanie danych
Wiele osób o tym zapomina, ale każde CV powinno zawierać klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych kandydata. Bez niej pracodawca właściwie nie ma prawa się z nami skontaktować ani tym bardziej dopuścić do rekrutacji.

7.  Nieodpowiednie formatowanie
Na końcu tworzenia życiorysu zwróćmy uwagę na jego ogólny wygląd i formatowanie. Czcionka w tekście powinna być jednolita, utrzymana w jednym stylu i o równej wielkości. Należy także pamiętać, aby odstępy między akapitami były równe, a tekst najlepiej wygląda, kiedy jest wyjustowany.

Tags

Dodaj komentarz