Sobota w skansenie. Wystawa rzeźb Adama Sobienia i koncert pieśni maryjnych

27 maja 2022

Dwa wydarzenia będą miały miejsce w sobotę, 28 maja w Muzeum Wsi Radomskiej. Pierwsze to (godz. 14) wystawa „Twórczość Adama Sobienia” będąca uhonorowaniem 50-letniej pracy twórczej nieprofesjonalnego rzeźbiarza  z Radomia; drugie (godz. 16) – koncert pieśni maryjnych.

 

Koncert odbędzie się w kościele pw. św. Doroty

 

Adam Sobień jest jednym z bardziej znanych i cenionych rzeźbiarzy nieprofesjonalnych w regionie radomskim. Twórca szczególnie chętnie wykonuje prace o tematyce sakralnej, takie jak: kapliczki, postacie Chrystusa Frasobliwego, Matki Boskiej, świętych czy szopki. W swoim dorobku artysta ma również wiele rzeźb o tematyce świeckiej, najczęściej nawiązujących do życia dawnej wsi. Ekspozycja ma mieć charakter retrospektywny i przekrojowy. Jej nadrzędnym zadaniem jest przedstawienie dorobku Adama Sobienia  przestrzeni lat, dając możliwość odbiorcy na prześledzenie rozwoju artysty i transformacji, jakim podlegała jego twórczość. Wystawa ma również dawać unikalną sposobność porównania i skonfrontowania ze sobą wielu różnorodnych prac odległych od siebie i czasowo, i formalnie. Ekspozycja obejmie ponad sto rzeźb i płaskorzeźb w drewnie. Uzupełnieniem wystawy będzie kilkanaście obrazów artysty. Zaprezentowane na wystawie prace będą pochodzić ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej, kolekcji osób prywatnych oraz samego twórcy.

Koncert pieśni maryjnych w zabytkowym kościółku

W polskiej tradycji katolickiej maj jest poświęcony Matce Bożej. Już w XVIII w. gromadzono się przy kapliczkach, aby nabożnie wysławiać Matkę Odkupiciela. Zabytkowy Kościół św. Doroty na terenie radomskiego skansenu jest najlepszym miejscem, aby  przenieść się w lata już minione i wsłuchać w piękno muzyki. Koncert w niezwykłej, majowej aurze skansenu będzie okazją do wzniosłych przeżyć artystycznych w niepowtarzalnej atmosferze zabytkowych fresków i ołtarzy drewnianego kościoła z Wolanowa. Głos ludzki – jako najdoskonalszy instrument muzyczny i organy, które noszą miano króla instrumentów będą bohaterami tegoż wydarzenia artystycznego. Wystąpią znakomici artyści: ks. Rafał Kobyliński – tenor oraz dr Emanuel Bączkowski – organista.

Podczas koncertu zostaną zaprezentowane tradycyjne pieśni Maryjne oraz kompozycje muzyki sakralnej o tematyce maryjnej.

 

Tags