Solaris wygrał przetarg na dostawę elektrycznych autobusów. Będą jeździć na trasie „siódemki”

20 kwietnia 2022

Solaris Bus & Coach dostarczy Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacji w Radomiu sześć fabrycznie nowych autobusów elektrycznych, 18-metrowych klasy MEGA wraz z trzema dwuwyjściowymi ładowarkami mobilnymi oraz wybuduje stację szybkiego ładowania pantografowego na pętli na Michałowie.

 

Po Radomiu jeżdżą już elektryczne autobusy 12-metrowe

 

Oferta Solarisa była jedyną złożoną w przetargu, które MPK rozstrzygnęło dzisiaj, 20 kwietnia. Producent autobusów ma otrzymać za ich dostawę 24 mln 354 tys. zł. Na ten cel MPK ma zapewnioną z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotację w wysokości 12 mln 622 tys. 500 zł oraz niskooprocentowaną pożyczkę w wysokości 5 mln 237 tys. 500 zł.

- Ponieważ zaoferowana przez Solaris cena przekracza o 1 mln 940 tys. zł założone w projekcie koszty kwalifikowane realizacji przedsięwzięcia, zwróciliśmy się do NFOŚiGW o zwiększenie kwoty dotacji oraz pożyczki - informuje Piotr Szprendałowicz, dyrektor w MPK.

Dostawy autobusów powinny zostać zrealizowane sukcesywnie, od lutego do sierpnia 2023 roku. Elektryczne przegubowce obsługiwać będą linię nr 7, biegnącą między osiedlami Michałów i Południe.

Podpisanie kontraktu z Solarisem planowane jest przed końcem kwietnia.

Obecnie we flocie MPK jeździ 19 autobusów elektrycznych 12-metrowych, pozyskanych przez gminę oraz spółkę w ramach projektów dofinansowywanych przez Unię Europejską. Wraz z 42 autobusami zasilanymi sprężonym gazem ziemnym (CNG), stanowi to większościowy udział taboru zero- i niskoemisyjnego we flocie MPK, co wpisuje się w proekologiczną politykę władz miasta.

kat, bdb

Tags