SOR przy radomskim szpitalu do przebudowy. Ale potrzeba na to 44 mln zł

4 lipca 2022

Aż 44 mln zł potrzeba na rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy miejskiej lecznicy.Tyle w kasie gminy nie ma. Na razie radni zapisali w przyszłorocznym budżecie Radomia kwotę 8 mln zł. Magistrat zamierza starać się o zewnętrzne finansowanie inwestycji.

 

SOR w RSS potrzebuje pilnej przebudowy

 

SOR przyjmuje pacjentów nie tylko z Radomia, ale i ościennych powiatów. Chorzy zgłaszają się często tutaj, a nie np. na Józefów, bo placówka leży w centrum miasta i mają tu po prostu bliżej. Ale Szpitalny Oddział Ratunkowy wymaga kapitalnej przebudowy. Teraz jest niefunkcjonalny: ciasny, z małą poczekalnią, a do tego z ciasnym podjazdem dla karetek. Zdaniem dyrekcji i lekarzy, koniecznie trzeba wydzielić bezpieczne strefy dla pacjentów, a także wymienić instalacje medyczne, sanitariaty, gabinety. Planowane są też prace na zewnątrz, m.in. na podjeździe dla karetek i zewnętrznym tarasie.

RSS ma gotową dokumentację techniczną prac, projekt i kosztorys. Według wyliczeń na zaplanowane prace potrzeba około 44 mln zł. Na ostatniej sesji radomscy radni wpisali do budżetu miasta na 2023 r. kwotę 8 mln zł na potrzeby rozbudowy SOR-u.

Jak wyjaśnia wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik, te 8 mln zł będzie stanowić tzw. wkład własny, który miasto wpisze do wniosku do wojewody mazowieckiego o zagwarantowanie w budżecie państwa pieniędzy na przebudowę oddziału.

- Jesteśmy już po rozmowach, wiemy jakie dokumenty mamy przygotować i je kompletujmy. Potrzebna będzie też jeszcze opinia marszałka. Liczyliśmy, że będzie można pozyskać pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, z pieniędzy europejskich, ale programy ciągle nie zostały uruchomione - wyjaśnia wiceprezydent Zawodnik. Ma nadzieję, że w zabiegach o pieniądze z budżetu państwa pomogą też radomscy parlamentarzyści.

Prace przy rozbudowie SOR-u szpital chciałby rozpocząć w 2023 roku. Jeśli będą pieniądze, inwestycja  mogłaby być gotowa rok później.

To nie pierwszy raz, kiedy miasto zabiega o finansowe wsparcie na przebudowę SOR. W 2020 r. złożyło wniosek do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale pieniędzy Radomiowi nie przyznano.

bdb


Tags