
Roboty renowacyjne przy dziewiętnastowiecznym kamienny nagrobku od początku lipca prowadzi pracownia konserwatorska Grzegorza Świerczyńskiego, który już w minionych latach realizował odnowę, kilku innych nagrobków na radomskim cmentarzu, m.in. Konstantego Mireckiego, Piotra Kociubsiego i Wincentego Twardzickiego (2007) oraz Franciszka Truszkowskiego (2012) i Floriana Mierzyńskiego (2014).
- Jesteśmy, bardzo zadowoleni z postępu, ponieważ pomnik został już zdemontowany i przewieziony do pracowni konserwatorskiej. W czasie skomplikowanej operacji demontażu udało się nam odkryć przysypany ziemią, piękny kamienny krzyż, który wieńczył pomnik. Istniało przypuszczenie, że krzyż nie zachował się i będzie potrzeba odtworzenia go w oparciu o analogiczne pomniki nagrobne. Niestety krzyż jest w bardzo złym stanie; połamany w kilku częściach, ale wierzymy, że dzięki skomplikowanym zabiegom konserwatorskim, podobnie jak cały nagrobek ks. Kobierskiego, odzyska swoje pierwotne piękno – wyjaśnia Sławomir Adamiec, zastępca przewodniczącego komitetu.
- W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości chcieliśmy, jako komitet wraz z parafią św. Wacława, włączyć się również do obchodów rocznicowych. Powstanie styczniowe jest jednym z najważniejszych filarów odbudowy niepodległości i polskiego patriotyzmu. Pamięć o powstańcach styczniowych: Traugutcie, Langiewiczu, Czchowskim i tysiącach bezimiennych uczestników zrywu 1863 – 1864 jest naszą powinnością wobec ojczyzny. Renowacja nagrobka ks. Kobierskieg, jest naszym udziałem w rocznicowych obchodach dla niepodległej. Jest to również pierwszy pomnik kapłański, który odnawiamy – zaznacza Adamiec.
Klasycystyczny pomnik nagrobny księdza Michała Kobierskiego (ur.24.09.1804r. - +24.02.1876r.), powstał w 1876 roku dla proboszcza radomskiej parafii farnej. Ks. Kobierski pochodził z rodziny szlacheckiej, pieczętującej się herbem Ostoja. Urodził się w Bystrojowicach, w majątku rodziców, położonym w powiecie sandomierskim. Do Radomia przybył w 1839 roku jako 35-letni kapłan. Zasłużył się dla radomskiej fary przeprowadzając liczne prace remontowo renowacyjne. Pomagał również uczestnikom powstania styczniowego, za co jego i pozostałych kapłanów fary, spotkały represje. Po jego śmierci Bractwo Różańcowe ufundowało ks. Kobierskiemu epitafium.
kat, bdb
Fot. SKRZCRz w Radomiu