Społecznicy odnowili kolejne zabytkowe nagrobki na cmentarzu przy ul. Limanowskiego

1 listopada 2020

Co roku we Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny Społeczny Komitet Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ul. Limanowskiego organizował zbiórkę na renowacje nagrobków. W tym roku jej nie ma – społecznicy zachęcają do wpłat na konto i przypominają, co zrobili ostatnio.

   

- Zakończyły się tegoroczne  renowacje dwóch zabytkowych nagrobków: ks. Walentego Błochowicza oraz Wojciecha i Tekli Guzewiczów. Łączny koszt prac wykonanych przez pracownię Grzegorza Świerczyńskiego to ponad 71 tys. zł - informuje Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący SKOZCRz w Radomiu. Zapewnia, że tegoroczne prace konserwatorskie, współfinansowane z dotacji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zostały wykonane z największą pieczołowitością. - Nagrobek ks. Walentego Błochowicza został wykonany z  piaskowca szydłowieckiego w formie obelisku z kanelowaną kolumną i ażurowym zwieńczeniem. Koszt tej renowacji, to blisko 33 tys. zł. Nagrobek Wojciecha i Tekli Guzewiczów wykonany został w formie steli zwieńczonej obeliskiem silnie zwężającym się ku górze, ustawionym na sześciu kulach i również wykonany z piaskowca szydłowieckiego. Koszt tej renowacji, to 38 tys. zł  – dodaje Adamiec.

Z powodu epidemii koronawirusa nie odbywa się doroczna kwesta na cmentarzu. Komitet zachęca, by datki wrzucać do skarbony ustawionej za bramą wejścia od ul. Limanowskiego lub wpłacać na konto: 44 1240 3259 1111 0000 2990 3027.

kat, bdb

Fot. SKOZCRz Radom

   
Tags