• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Spór o parking przy Kelles-Krauza. Zaledwie odnowiony i już potrzebuje remontu?

26 stycznia 2020

Przez wiele lat stał prawie pusty, bo kierowcy korzystali z niego rzadko. Niedawno został odnowiony w ramach realizowanego przez miasto tzw. projektu multimodalnego, który dofinansowuje UE. Ale pojawiły się głosy, że wielopoziomowy parking przy ul. Kelles-Krauza znowu potrzebuje… remontu. I to kapitalnego.

 

parking

Parking niedawno został odnowiony

 

Ma on tym razem dotyczyć konstrukcji obiektu. Do końca lutego gmina ma poznać wyniki ekspertyzy budowlanej, która przesądzi o zakresie koniecznych robót. „Mieliśmy świadomość, że prace będą musiały być podzielone na co najmniej dwa etapy” – brzmi wyjaśnienie, jakie biuro prasowe magistratu przesłało w komunikacie do mediów.

Problem nagłośnił Dariusz Wójcik, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. „Parking stoi pusty, do tej pory nieodebrany. Z informacji, które posiadam wynika, że nie nadaje się do użytku. Trzeba go rozebrać, albo zrobić kapitalny remont. Po co był robiony remont powierzchowny?” – pyta Wójcik. Powołuje się na ekspertyzy, jakie ma Zakład Usług Komunalnych, że obiekt zagraża bezpieczeństwu ludzi.

Parkuj i jedź. Ale jak?

Prace wykonane w obiekcie (jak wspomnieliśmy wyżej – z dotacji unijnej) kosztowały 594 tys. zł. Budynek został ocieplony, ma nową elewację. Dostawiono ścianę osłonową. Przeprowadzono roboty odwodnieniowe, wyremontowano kanalizację. Parking ma być włączony do płatnej strefy i działać w systemie „Park&drive” . Będzie można zostawić na nim samochód, a później przesiąść się do autobusu albo na miejski rowerem. Zarządzanie nad nim od ZUK ma przejąć Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji.

Podzielony na etapy

Katarzyna Piechota-Kaim rzeczniczka prezydenta podkreśla, że już na etapie składania wniosku o dofinansowanie z UE, urzędnicy mieli świadomość, że prace będą musiały być podzielone na co najmniej dwa etapy. – Pierwszy, obejmujący prace, na które mieliśmy gotową dokumentację, jest już za nami. Teraz czekamy na wyniki ekspertyzy, która wskaże zakres prac niezbędnych do przeprowadzenia w drugim etapie, w tym np. montażu zadaszenia. Potrzebę wykonania takiej ekspertyzy potwierdził też przeprowadzony przez Zakład Usług Komunalnych przegląd techniczny. Zdecydowana większość usterek opisanych w protokole z przeglądu jest już usunięta, a teraz czekamy jeszcze na wyniki ekspertyzy zleconej po zakończeniu pierwszego etapu, a dotyczącej samej konstrukcji parkingu – wyjaśnia rzeczniczka. Zapewnia, że prace, które są w planach nie będą kolidowały z tymi, które już zostały przeprowadzone. – Nie można zatem powiedzieć, że jakiekolwiek pieniądze zostały wyrzucone w błoto. Prace, które już zostały wykonane także były konieczne – przekonuje Piechota-Kaim.

Po przejęciu od ZUK, a przed oddaniem parkingu do użytku, MZDiK będzie jeszcze musiał zamontować system elektronicznej obsługi. Chce też przeprowadzić prace związane z modernizacją oświetlenia.

kat, bdb

Tags

Dodaj komentarz