• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Sprowadzali na firmy „słupy” luksusowe porsche, BMW, audi. Policjanci rozbili grupę przestępczą (WIDEO)

8 marca 2021

Policjanci i prokuratorzy uważają, że sprowadzili do Polski, w tym do Radomia, ponad 800 luksusowych modeli aut, od których nie były odprowadzane podatki. Straty Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT i akcyzowego wyniosły około 35 mln zł. Funkcjonariusze z wojewódzkiej komendy rozbili grupę przestępczą.

 

 

- Zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 28 do 42 lat - informuje Rafał Jeżak z zespołu prasowego KWP w Radomiu. Jak wyjaśnia, od pewnego czasu policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą KWP w Radomiu zajmowali się sprawą sprowadzania do Polski, a w szczególności do Radomia, luksusowych samochodów, jak porsche, BMW czy audi. Samochody były sprowadzane z państw Unii Europejskiej, przede wszystkimi z Czech.

Jak ustalili policjanci z KWP, śledczy z Prokuratury Okręgowej w Radomiu oraz pracownicy I Urzędu Skarbowego w Radomiu, podejrzani nakłaniali do współpracy tzw. słupy, czyli najczęściej osoby niepracujące, bez stałego miejsca zamieszkania. - Na "słupy" tworzone były firmy, na które kupowane były w Unii Europejskiej samochody za kwoty netto, od których nie był odprowadzany podatek VAT na terenie Polski. Następnie samochody były sprzedawane osobom fizycznym i firmom jako pojazdy, od których został już odprowadzony podatek VAT w wysokości 23 proc. od wartości pojazdu. Ponadto śledczy ustalili, że samochody te były też przerabiane na pojazdy ciężarowe, które były później rejestrowane na terenie Polski z pominięciem należnego podatku akcyzowego w wysokości 18,6 proc. - wyjaśnia Jeżak.

W toku prowadzonego postępowania przygotowawczego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Radomiu oraz na podstawie zebranego przez policjantów obszernego materiału dowodowego ustalono, że grupa sprowadziła do Polski ponad 800 luksusowych modeli aut, których wartość rynkowa wynosiła od 50 do 450 tys. zł. Straty Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT i akcyzowego wyniosły około 35 mln zł. Policjanci i prokuratorzy zabezpieczyli także na poczet przyszłych kar ponad 160 tys. zł. U jednego z zatrzymanych odnaleziono również broń i podrabianą policyjną "blachę".

Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zarzuty firmanctwa i pomocnictwa do firmanctwa, wystawiania poświadczających nieprawdę faktur VAT w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz prania brudnych pieniędzy za co grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

kat

Fot., wideo KWP Radom

 

Tags