Stare drzewa znikają z Plant

16 listopada 2007
W parku na Plantach trwa wycinka starych drzew. Wiosną na ich miejsce posadzone zostaną nowe drzewa i krzewy znacznie lepszych gatunków. Stare topole są wycinane

Potrzebę takiej wymiany wskazała zlecona przez Urząd Miejski ekspertyza, którą wykonał łódzki Zakład Projektowania i Urządzania Zieleni oraz Prac Geologicznych "Dendro-Geo-Service". Firmę tą wyłoniono w drodze przetargu. - Obecnie na odcinku między ulicami Chałubińskiego a Kościuszki wycinanych jest ponad 30 starych, chorych drzew. Stanowią one zagrożenie w czasie burz, wiatru i wtedy, gdy zalega na gałęziach śnieg. Są to w większości topole – informuje Ryszarda Kitowska z zespołu prasowego UM.

Na miejsce wyciętych drzew, wiosną przyszłego roku zostanie posadzonych 40 nowych drzew znacznie lepszych gatunków, bardziej trwałych, odpornych na zanieczyszczenia i warunki życia w mieście. - Będą to m.in: kasztanowce czerwone, ajlanty, brzozy, buki czerwonolistne i złote, jesiony, dęby czerwone, jarząby szwedzkie i lipy krymskie - wyjaśnia Kitowska.

Zielona szata parku na Plantach wzbogaci się także o blisko sto krzewów - głównie forsycji, jaśminowca i tawuły w różnych odcieniach. Z iglaków posadzone zostaną daglezje zielone.