Reklama

„Święto plonów” w Muzeum Wsi Radomskiej. To zwieńczenie trudnej pracy rolników

28 sierpnia 2022

Korowód wieńców dożynkowych, najbardziej charakterystyczny i najpiękniejszy polski obrzęd rolniczy złożył się na bogaty program „Święta Plonów” w Muzeum Wsi Radomskiej.  Pogoda dopisała, frekwencja również. Goście mogli oglądać, kupować, smakować, a na finał tańczyć.

 

fot. Muzeum Wsi Radomskiej

 

Wydarzenie w radomskim skansenie rozpoczęła odprawiona w zabytkowym kościele pw. św. Doroty z Wolanowa msza św. w intencji rolników. Potem uformował się korowód wieńców dożynkowych wykonanych przez stowarzyszenia, zespoły folklorystyczne oraz koła gospodyń wiejskich z regionu radomskiego. Wykonane zostały one na konkurs „Tradycyjny wieniec dożynkowy”.

Jury konkursu przyznało: I miejsce  - Zespół ludowy „Chomentowianki,  II miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich „Kukułki” w Bartodziejach, III miejsce - Zespół „Raz na ludowo”., wyróżnienia:-  Koło Gospodyń Wiejskich w Bartodziejach nad Radomką,  Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie Jastrzębskiej.

Nie zabrakło pokazów prac polowych, zajęć gospodarskich i rzemiosła, warsztatów i zabaw dla dzieci, a także kiermaszu rękodzieła i produktów regionalnych. Panie z kół gospodyń wiejskich jak zwykle przygotowały i częstowały tradycyjnymi potrawami i smakołykami. Grały grupy folkowe oraz zespoły pieśni i tańca, a miłośnicy oberków i mazurków poszli w tany przy muzyce kapel wiejskich.

bdb

Tags