„Święto Plonów” w skansenie. Będzie korowód dożynkowy, pokazy prac polowych, koncerty kapel i potańcówka

27 sierpnia 2022

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza w niedzielę, 28 sierpnia w godz. 11.30 – 20 na „Święto Plonów”. W programie m.in. pokazy prac polowych, zajęć gospodarskich i rzemiosła, koncerty zespołów folkowych i zespołów pieśni i tańca,  potańcówka przy muzyce kapel wiejskich, warsztaty i zabawy dla dzieci.

 

Będzie prezentacja wieńców dożynkowych wykonanych na konkurs (fot. archiwum)

 

Podczas „Święta Plonów” o godz.12.30  odprawiona zostanie msza św. w intencji rolników. Jednym z najważniejszych punktów programu będzie korowód wieńców dożynkowych; to najbardziej charakterystyczny i najpiękniejszy polski obrzęd rolniczy. Wieńce dożynkowe są efektem zwieńczenia pracy rolników i stanowią niewątpliwie ważny element tożsamości kulturowej polskiej wsi. W korowodzie wezmą udział stowarzyszenia, zespoły folklorystyczne oraz koła gospodyń wiejskich z regionu radomskiego prezentując wieńce wykonane na konkurs „Tradycyjny wieniec dożynkowy”.

W programie ‘Święta Plonów” znajdą się pokazy prac polowych, zajęć gospodarskich i rzemiosła, koncerty zespołów folkowych i zespołów pieśni i tańca,  potańcówka przy muzyce kapel wiejskich, warsztaty i zabawy dla dzieci,   a także kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych m.in. stoiska kół gospodyń wiejskich z tradycyjnymi smakołykami. 

W programie:

godz. 11.30 – konkurs „Tradycyjny wieniec dożynkowy”,

godz. 12.30 – uroczysta msza św. dziękczynna,

godz. 13.30 – 18.00 pokazy, kiermasz twórczości ludowej, potrawy kuchni regionalnej w wykonaniu kół gospodyń wiejskich oraz ekoryneczek,

godz. 14.00 – 20.00 potańcówka pod dębem,

godz. 16.00 – koncert zespołu folklorystycznego „Piskorze”,

godz. 17.30 – koncert Kapeli „Tęgie Chłopy”.

Tags