Święto Wojska Polskiego. „Doceniamy wysiłek polskich żołnierzy”

15 sierpnia 2022

Z udziałem m.in. parlamentarzystów, władz miasta, służb mundurowych oraz przedstawicieli organizacji kombatanckich odbyły się w Radomiu obchody święta Wojska Polskiego. Podczas oficjalnych uroczystości wręczono odznaczenia i wyróżnień dla żołnierzy, odczytano apel pamięci, a przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza zostały złożone kwiaty. Radomianie mogli się bawić na pikniku wojskowym, oglądając m.in. uzbrojenie polskiej armii.

 

fot. Łukasz Wójcik/UM Radom

 

- Obchodzimy dziś Święto Wojska Polskiego oddając cześć tym, którzy stojąc na straży suwerenności naszego kraju bronili jego granic przed wrogimi siłami. Składamy wieńce i kwiaty, pamiętając o najwyższej ofierze, jaką złożyli pełniąc swą żołnierską powinność wobec Ojczyzny - mówił prezydent Radosław Witkowski. Zaznaczył, że w tym roku Święto Wojska Polskiego obchodzimy w szczególnych okolicznościach.  - Oto bowiem za naszą wschodnią granicą toczy się wojna wywołana przez rosyjskiego agresora, która pochłonęła już wiele tysięcy ofiar, w tym także cywilów. Docierające do nas z Ukrainy dramatyczne obrazy każą nam wszystkim jeszcze mocniej docenić codzienny wysiłek polskich żołnierzy stojących na straży bezpieczeństwa naszego kraju. Na szczególną uwagę zasługuje ciągłe doskonalenie współdziałania polskich sił zbrojnych z wojskami krajów Paktu Północnoatlantyckiego. Członkostwo w NATO to gwarancja naszego bezpieczeństwa i jedno z największych osiągnięć Polski ostatnich lat. Dlatego naszym wspólnym zadaniem jest troska o trwałość i stabilność politycznych i militarnych sojuszy. Jesteśmy to winni wszystkim, którzy za wolną Polskę zapłacili najwyższą cenę, a także przyszłym pokoleniom - podkreślał podczas uroczystości prezydent Witkowski.

Obchodom święta Wojska Polskiego towarzyszył piknik zorganizowany przez 42. Bazę Lotnictwa Szkolnego. Można było m.in. obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego, w tym czołg Leopard, transporter opancerzony Rosomak czy moździerz samobieżny RAK. Były również występy artystyczne i prezentacje grup rekonstrukcyjnych. Wiele osób skorzystało z możliwości wyjazdu na budujące się na Sadkowie lotnisko. Port Warszawa - Radom zaprosił do zwiedzania gotowego już terminala

kat

Źródło: UM Radom

 

 

 

Tags