Sybiracy chcą usłyszeć: przepraszamy

17 września 2007

- Chcemy usłyszeć od was Sowieci: "przepraszamy was Polacy za zbrodnie". Wiemy kto jest zbrodniarzem, a kto ofiarą - mówił podczas uroczystości przewodniczący Zwiazku Sybiraków Ziemi Radomskiej Bolesław Smólski. W Radomiu obchodzono 68. rocznicę napaści radzieckiej na Polskę.Uroczystości na Pl. KonstztucjiWcześniej na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożono wieńce i kwiaty, a w kościele garnizonowym odprawiona została msza św.

Uczestnicy uroczystości - kombatanci, w tym członkowie Związku Sybiraków Ziemi Radomskiej, przedstawiciele władz miejskich, parlamentarzyści, młodzież szkolna - przeszli następnie do sali koncertowej UM. - Świadkowie zbrodni siedzą na tej sali, ale mimo to nie możemy wystąpić z żadnym wnioskiem do Trybunału Międzynarodowego o ukaranie winnych - ubolewał Bolesław Smólski.

Przewodniczący przypomniał, szczególnie młodzieży, historię napaści Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939r. i okoliczności paktu Ribentrop - Mołotow, zarysował obraz wywózek Polaków na Wschód, ludzką tragedię oficerów zamordowanych w obozach sowieckich i dramat ich rodzin. - Jesteśmy ofiarami i świadkami, ale mamy za mało czasu, aby poruszać dalej sumienia ludzkie - podkreślał.

W sali koncertowej z programem "Etos - drogi Golgoty z Sybiru" wystąpili również uczniowie gimnazjum z Jedlni-Letnisko.