• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Szpital miejski będzie szczepić przeciwko koronawirusowi. Najpierw medyków

24 grudnia 2020

Radomski Szpital Specjalistyczny jako jeden z kilkudziesięciu w kraju przygotowuje się do szczepień – na początek personelu medycznego – przeciwko koronawirusowi. Zainteresowanie akcją, które rozpocznie się najprawdopodobniej w poniedziałek, 27 grudnia, jest ogromne. Zgłosiło się około 1,3 tys. osób, ale placówka czeka na kolejne.

 

Zdjęcie ilustracyjne

 

21 grudnia do stosowania w krajach Unii Europejskiej została dopuszczona szczepionka firm Pfiser BioNTech. Premier Mateusz Morawicki zapowiedział, że pierwsze dawki do Polski dotrą już w sobotę, 26 grudnia. W pierwszej kolejności, już w niedzielę 27 grudnia mają być dostarczone do 70 szpitali. Na tej liście jest też miejski szpital przy ul. Tochtermana.

Personel się szkoli, zainteresowanie duże

- Jeśli tylko preparat zostanie do nas dostarczony, zaczniemy szczepienia jeszcze 27 grudnia - potwierdza Elżbieta Cieślak, rzeczniczka RSS. Jak dodaje, teraz trwa szkolenie personelu, który przeprowadzi akcję. - Wszystko musi się odbyć zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi - podkreśla.

W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grupy "zerowej": personel medyczny i pracownicy szpitali, przychodni zdrowia i innych placówek ochrony zdrowia, w tym domów pomocy społecznej i aptek.

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym zaszczepić chce się ponad 1,2 tysiąca osób na około 1,5 tys., które tu pracują. - Zainteresowanie szczepieniami jest bardzo duże zarówno w szpitalu, jak i pogotowiu. Ci, którzy nie chcą przyjąć szczepionki nie podają powodów, ale pamiętajmy, że mamy osoby na zwolnieniach, są panie w ciąży - tłumaczy Cieślak.

Do 28 grudnia szpital czeka też na deklaracje od pracowników podmiotów zewnętrznych, czyli właśnie m.in. przychodni czy aptek. Do tej pory chęć zaszczepiania zgłosiło już ponad 1,3 osób z tej grupy. I w tym przypadku jest sporo chętnych, dlatego - zaznacza rzeczniczka - akcja z pewnością potrwa.

Dziewięć szpitali w regionie

Na liście Ministerstwa Zdrowia tzw. szpitali węzłowych, które będą odpowiadać za szczepienia nie tylko swoich pracowników i personelu, ale także osób z grupy zero jest także osiem innych placówek z regionu radomskiego. To: Mazowiecki Szpital Specjalistyczny na Józefowie, szpitale powiatowe w Iłży, Pionkach, Kozienicach, Lipsku, Przysusze, Zwoleniu oraz w Grójcu i Nowym Mieście nad Pilicą.

Szczepionki przyjadą do szpitali z centralnego magazynu Agencji Rezerw Materiałowych pod Tomaszowem Mazowieckim. Preparat musi być przechowywany w temperaturze minus 70 st. Ze składnicy preparaty będą wywożone partiami. Na zaszczepienie od momentu zabrania dawek ze specjalnej "zamrażarki" utrzymującej tak niską temperaturę jest pięć dni. W tym czasie preparat może być przechowywany w standardowej temperaturze lodówek, jakie znajdują się w szpitalach.

bdb

 

Tags