Szpital na Józefowie ma wielomilionową stratę. Pokryje ją samorząd województwa

25 maja 2022

Stratą ponad 43 mln zł zamknął 2021 r. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu. To najwięcej ze wszystkich tego typu placówek podległych samorządowi województwa. Radni podczas ostatniego sejmiku zdecydowali o pokryciu strat. Łącznie będzie to blisko 100 mln zł.

 

Stratę szpitala pokryje samorząd województwa

 

Radni województwa alarmują, że sytuacja szpitali jest coraz trudniejsza. Wskazują na niedofinansowanie świadczeń przez NFZ, ale też inflację i rosnące koszty.

Wszystko się zmienia, a ryczałty nie

– Nasza decyzja wynika z kilku powodów. Po pierwsze od wielu lat wiemy, że ryczałty które są przeznaczone dla szpitali są zwyczajnie za niskie. Zmienia się zachorowalność, procedury, koszty funkcjonowania naszych placówek są dużo większe niż do tej pory. Wynika to m.in. z rosnących wynagrodzeń, kosztów bieżącego utrzymania, leków czy energii. - podkreśla członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. Wskazuje również na trudny czas pandemii, który pokazał, że trzeba było reagować szybko na różnego rodzaju potrzeby. - Z jednej strony trzeba było zabezpieczyć szpitale i personel medyczny, aby placówki mogły w miarę normalnie funkcjonować, z drugiej  mieliśmy do czynienia z wyłączaniem całych oddziałów, a nawet szpitali - wyjaśnia.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o działalności leczniczej, podmiot tworzący może pokryć straty netto za rok obrotowy samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (SPZOZ) w kwocie nie wyższej niż suma straty netto i kosztów amortyzacji. Oznacza to, że nie ma już obowiązku pokrywania straty.

Straciły na pandemii

Zdaniem Krzysztof Strzałkowskiego, przewodniczącego komisji zdrowia w sejmiku województwa mazowieckiego wyniki szpitali pokazują, że zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, że lecznice nie stracą na pandemii COVID 19 okazały się fałszywe. - Wiele z naszych placówek przyjmując pacjentów covidowych nie było w stanie realizować części swoich normalnych kontraktów. Starały się nadrobić niewykonane kontrakty w późniejszym okresie, ale dla części z nich, np.szpitali psychiatrycznych stało się to fizycznie niewykonalne - zaznacza.

kat