Szpital na Józefowie po termomodernizacji. Wiele korzyści dla pacjentów i pracowników

19 maja 2023

Jest oszczędniej, cieplej, ekologiczniej i estetyczniej. Zakończyła się termomodernizacja wysokich budynków Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Prace trwały łącznie cztery lata, a ich wartość wyniosła około 50 mln zł, które pochodziły z budżetu samorządu województwa, a blisko 7,5 mln zł to wsparcie unijne.

 

fot. MSS Radom

 

Podczas prac m.in. docieplono ściany, zamontowano energooszczędne oświetlenie, rozbudowano instalację fotowoltaiczną, wymieniono okna i drzwi. Roboty realizowane były w dwóch etapach.

Nowoczesne rozwiązania i komfort pacjentów

-  Planując inwestycje, myślimy o długofalowych efektach i maksymalizacji korzyści. Dbamy o to, aby warunki w szpitalu były coraz lepsze, a pacjenci mogli dochodzić do zdrowia w komfortowych warunkach, w estetycznej przestrzeni, aby korzystali z najnowocześniejszego sprzętu. Inną kwestią, równie ważną, są finanse. I ta inwestycja doskonale pokazuje, że zastosowanie nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązań pozwoli na obniżenie kosztów funkcjonowania placówki - mówił podsumowując proces termomodernizacji wicemarszałek Rafał Rajkowski.

- Realizacja tych projektów nie była łatwa, głównie ze względu na pandemię wirusa SARS-COV-2. Dodatkowo roboty remontowe odbywały się niezależnie od pracy całego szpitala - dodaje członek zarządu MSS Krzysztof Zając. Podkreśla, że termomodernizacja wpłynęła nie tylko na wizerunek szpitala, ale przede wszystkim w przyszłości ograniczy niemałe koszty eksploatacyjne, które placówka ponosi każdego miesiąca.

Nowy front szpitala i poradni

Drugi etap obejmował m.in. wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie stropodachu wentylowanego, docieplenie ścian zewnętrznych i wykonanie nowej wyprawy tynkarskiej, wymianę instalacji centralnego ogrzewania, węzłów ciepłowniczych oraz oświetlenia podstawowego, awaryjnego i ewakuacyjnego na energooszczędne, rozbudowę instalacji fotowoltaicznej. Nowy blask zyskały front szpitala oraz część poradni specjalistycznych: blok operacyjny, apteka, zakłady -  fizjoterapii, gastrologii,  diagnostyki laboratoryjnej, diagnostyki obrazowej i radiologii interwencyjnej.

Wcześniej, podczas I etapu projektu  wykonano m.in. docieplenie ścian, zmodernizowano instalację centralnego ogrzewania, zamontowano instalację fotowoltaiczną, a także wymieniono oświetlenie na energooszczędne.

Kończy się budowa SOR

Łukasz Skrzeczyński, członek zarządu MSS zaznacza, że szpital że dzięki inwestycjom szpital staje się placówką medyczną na miarę XXI wieku. - Kończymy budowę jednego z najnowocześniejszych Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w Polsce, nieustannie doposażamy szpital w nowoczesny sprzęt medyczny, szkolimy personel, wykonujemy projekty profilaktyczne skierowane do pacjentów z Radomia i okolic - przypomina Skrzeczyński.

Na Józefowie rozpoczęły się też kolejne prace budowlane, tym razem związane z modernizacją hydroforni i wewnętrznych dróg dojazdowych na terenie szpitala. Są one możliwe dzięki funduszom z ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. W tym roku na liście projektów do głosowania znalazły się dwie karetki specjalistyczne i wymiana oświetlenia zewnętrznego na energooszczędne LED.

kat, bdb

 

Tags