• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Teatr Ósmego Dnia na początek przeglądu „Ulica Teatralna”

10 lipca 2020

Niesamowite, niepowtarzalne przedstawienie Teatru Ósmego Dnia zatytułowane „Arka” zainauguruje dzisiaj, 10 lipca, o godz. 21 przegląd teatrów ulicznych „Ulica Teatralna” w Radomiu. Spektakl będzie grany w przestrzeni pl. Jagiellońskiego.

 

10 GDIF2014 Arka_stumayhew

 

Widzowie będą wpuszczani na godzinę przed spektaklem. Liczba miejsc w strefie widzów ograniczona jest do 150 osób. Pozostali będą mogli oglądać spektakl, spacerując wokół placu Jagiellońskiego po wyznaczonych trasach komunikacyjnych.

Przedstawienie Arka przypomina, że żyjemy w epoce uciekinierów, wędrowców, włóczęgów, nomadów, którzy przemierzając kontynenty ogrzewają dusze wspomnieniami duchowego czy etycznego, niebiańskiego czy geograficznego, prawdziwego czy urojonego domu. Jego symbolem w spektaklu jest wielki uskrzydlony statek – wielopoziomowa, ruchoma scena, kolejne wcielenie Arki Noego, która gdy przymkniemy powieki może przeobrazić się w łódź Eneasza, Mayflower, czy skleconą z gumowych pontonów kubańską tratwę dryfującą ku wybrzeżom Florydy.

Dla bohaterów spektaklu, wędrowców jest na przemian domem, gdzie ożywają wspomnienia, świątynią, gdzie każdy zwraca się do swego Boga i miejscem święta, tańca i radości. Ożywiony obecnością aktorów, lśniący metalowymi żaglami, migotliwie zmieniający swój kształt w świetle reflektorów statek przesuwa się wśród publiczności, by w końcu rozwinąć purpurowe skrzydła i utrwalić na długo obraz niestrudzonych wędrowców zmierzających ku ziemi obiecanej.

Spektakl „Arka” został pokazany na wszystkich liczących się festiwalach w Europie oraz m.in. w Meksyku, Singapurze, Kolumbii, Wenezueli, Południowej Korei, Brazylii, Chile i Kostaryce. Do tej pory został zaprezentowany ponad 200 razy.

Przypomnijmy: przegląd odbędzie się dzięki mieszkańcom Radomia, którzy wybrali ten pomysł w plebiscycie „Budżet Obywatelski 2020”. Pomysłodawcą i dyrektorem przeglądu jest Robert Stępniewski. Opiekę nad organizacją i przebiegiem sprawuje Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

kat

Fot. Materiały prasowe/Teatr Powszechny Radom

Tags

Dodaj komentarz