Teatralna podróż młodych

10 maja 2007
Laureaci  pięciu najlepszych prac odebrali dziś wyróżnienia w  konkursie na monolog pt. „Moja podróż, moja cywilizacja” organizowanym przez radomski Teatr Powszechny. Magda, Karolina, Bartek i Rafał


W konkursie uczestniczyli licealiści i studenci. - Zależało nam, by wyłonić oryginalne formy literackie, zawierających przemyślenia o sobie i współczesności – wyjaśnia dyrektor sceny Adam Sroka. Wręczenie dyplomów poprzedziło przedstawienie „Cywilizacji” Cypriana Kamila Norwida, którego reżyserem jest Adam Sroka. To właśnie ten spektakl(premiera odbyła się w lutym), miał zainspirować młodych ludzi do napisania własnych refleksji.

- To był bardzo trudny konkurs. Napisanie monologu o współczesności jest trudną sztuką. Mimo to, dostaliśmy doskonałe prace i pięć najlepszych wyróżniliśmy – komentował Sroka. Wyróżnienia przyznano: Magdalenie Dudzie z Katolickiego L.O, studentce Karolinie Pajestce, Rafałowi Kołsutowi z III LO im. D. Czachowskiego, Bartłomiejowi Sokołowskiemu również z III LO oraz Kacprowi Zyzykowi z "katolika".

- Dla mnie pisanie jest swoistym sposobem na wyrażenie uczuć, przelania tego co myślę na paier – mówi Bartłomiej Sokołowski, którego monolog przeczytano przed publicznością. - Pisanie jest moją pasją, ale nie wiążę z tym przyszłości, po szkole wybieram się na studia archeologiczne – dodaje.

Magdalena Duda, tegoroczna maturzystka chce studiować teatrologię. - Interesuję się teatrem, od dawna piszę powieści fabularne na razie do szuflady, chciałabym jednak je komuś pokazać. Marzę też o pracy krytyka teatralnego.

Dwie z nagrodzonych prac zostały odczytane przez aktorów: Martę Szmigielską i Tomasza Stochniała, odtwórców norwidowskiej „Cywilizacji”. Pozostałe trzy prace będą odczytane 23 maja podczas kolejnego spektaklu.