Tegoroczna edycja Kameralnego Lata odbędzie się pod hasłem „Rozmawiajmy”. Festiwalowy plakat zaprojektowała Ola Niepsuj

21 czerwca 2019

Tegoroczna edycja Kameralnego Lata odbędzie się pod hasłem „Rozmawiajmy”. Identyfikację wizualną festiwalu zaprojektowała Ola Niepsuj – ceniona i nagradzana ilustratorka i graficzka, którą wyróżnia unikalne łączenie tradycyjnych technik z rysunkiem cyfrowym i eklektyczne kolaże.

PLAKAT_Kameralne lato_6

– Kontynuując koncepcję programową festiwalu bazującą na społecznym i humanistycznym wymiarze sztuki filmowej, zdecydowaliśmy, że w tym roku Kameralnemu Latu towarzyszyć będzie hasło "Rozmawiajmy". Tym razem kreację przekazu powierzyliśmy artystce, która swoją twórczością zdobywa szerokie uznanie w kraju i zagranicą, nagradzanej na prestiżowych wystawach i przez renomowane światowe organizacje, w tym „Society Illustrators NYC”. Prace Oli Niepsuj kilkukrotnie wyróżniono w prestiżowym wydawnictwie „American Illustration” i nie raz nagrodzono złotem w konkursie Klubu Twórców Reklamy - podkreśla Ada Bogdziewicz, dyrektor artystyczna festiwalu.

W dobie smartfonów i dominacji mediów społecznościowych świat cierpi na deficyt rozmowy. Rozmowy prawdziwej, rozmowy głębokiej, rozmowy w cztery oczy. Obserwujemy młodzież, która woli rozmawiać skrywając się za ekranem telefonu lub komputera, ponieważ konwersacja z żywym człowiekiem w świecie rzeczywistym jest niewygodna. To coraz bardziej powszechne zjawisko. Faktem jest, że w świecie mediów społecznościowych człowiek staje się coraz bardziej aspołeczny. Cyber-zagrożenia i uzależnienia cyfrowe są jednym z tematów przewodnich warsztatów filmowych Kameralnego Lata. Brakuje nam rozmów prowadzonych bez pośpiechu, dla czystej przyjemności komunikacji z drugim człowiekiem. Bywa, że uciekamy od tematów głębokich, budujemy powierzchowne relacje, a prawdziwe i ważne rozmowy z kilkorgiem przyjaciół zamieniamy na small talks z setkami przypadkowych, czasem znanych bardzo powierzchownie lub całkiem obcych, osób.

- Chcemy, by nasz festiwal skłaniał do rozmowy. Rozmawiajmy o magii kina, o mądrej rozrywce, o katarktycznej roli sztuki i jakże ważnej funkcji filmu w rozwoju człowieka. Rozmawiajmy o pięknych historiach i pięknych bohaterach. O tym, co w kinie „piszczy” i które projekcje nas dotykają, poruszają prawdziwe emocje, nie pozostawiają obojętnym. Rozmawiajmy o wartościowych filmach, które zostają z nami jeszcze długo po tym, jak wyjdziemy z ciemnej sali kinowej. Rozmawiajmy też na tematy trudne. Miejmy odwagę przełamywać tabu i dotykać kwestii istotnych. Nie bójmy się konfrontacji z wyzwaniami. Po prostu: Rozmawiajmy ze sobą zawsze i mimo wszystko. Festiwale łączą ludzi. Niech i tak będzie na Kameralnym Lecie! – zachęca Karolina Adamczyk.

kat

Tags