Terminal na Sadkowie gotowy do użytkowania. Ile port w Radomiu będzie czekać na certyfikat? (ZDJĘCIA, WIDEO)

7 grudnia 2022

– Terminal Lotniska Radom Warszawa im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku gotowy do użytkowania – poinformował główny wykonawca obiektu, firma Mirbud. PPL podtrzymuje opinię, że termin zakończenia prac planowany na przełom marca i kwietnia 2023 r. na terenie całego portu, nie jest zagrożony.

 

 

 

Umowa na budowę terminala została podpisana w marcu 2020 roku. "W ramach realizacji tego zadania wykonano terminal lotniska wraz z niezbędnymi instalacjami" - precyzuje Mirbud. 

Najnowocześniejszy w Polsce

Przypomnijmy: radomski terminal - wielokrotnie podkreślali przedstawiciele "Portów Lotniczych" - będzie najnowocześniejszym w Polsce. Jego walory to: 33 tys. m kw powierzchni, 30 stanowisk check-in, 9 - kontroli bezpieczeństwa, po 8 kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach. Ponadto w budynku będzie 10 bramek wylotowych i 3 karuzele do odbioru bagażu. Znajdzie się tam także duża strefa komercyjna z punktami gastronomicznymi i handlowymi.

Lotnisko jest przystosowane głównie do obsługi ruchu czarterowego i ma uzupełniać ofertę lotniska im. Chopina w Warszawie. Właściciel obiektu, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” zapowiadał już, że z Radomia będą odbywały się regularne rejsy LOT-em do Paryża, Kopenhagi i Rzymu, a bilety na wczasy z wylotem z Radomia sprzedaje już kilka biur turystycznych.

Co z certyfikatem?

Ukończenie terminal i całej infrastruktury lotniskowej nie oznacza jednak, że z lotniska w Radomiu będą mogły odlatywać pierwsze samoloty. PPL musi teraz otrzymać certyfikat bezpieczeństwa, który wydaje Urząd Lotnictwa Cywilnego. Ostatnio w wątpliwość co do tego, że lotnisko w Radomiu otrzyma ten ważny dokument przed końcem marca 2023 r. wyraził Maciej Lasek, ekspert lotniczy i były członek Państwowej Komisji do Badania Wypadków Lotniczych, a dzisiaj poseł PO. Wypowiedź Laska nie zaniepokoiła PPL, który poprzez swoją rzeczniczkę Annę Dermont zapewniał, że nie ma żadnych opóźnień, a "dokładny termin oddania lotniska do użytku nigdy nie był podawany".

ULC informował z kolei, że wniosek o certyfikację od PPL jeszcze nie wpłynął.

bdb

Wideo i zdjęcia: Mirbud

 

 

,

Tags