„Uliczka tradycji” cofnie czas

1 listopada 2008
Lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku będą mottem weekendowej  imprezy przygotowywanej przez Resursę. W tytułową „uliczkę tradycji” zamieni się krótki odcinek ul. Struga. Będzie konkurs na strój z epoki

- W ciągu dwóch dni odtworzymy Radom z tamtych czasów, zaaranżujemy dawną przestrzeń miasta, a jednocześnie zaprosimy mieszkańców do zabawy – wyjaśnia dyrektorka Resursy Renata Metzger.

„Uliczką tradycji” ma być fragment ul. Struga przylegający do Resursy. Zawisną na niej stare szyldy, reklamy, plakaty. Pojawią się radomianie ubrani w stroje z epoki, zabrzmi muzyka i piosenki, będzie też można obejrzeć stare filmy, czy nauczyć się popularnych wtedy tańców. Przyjadą bryczki, dorożki, gazeciarze rozniosą specjalne wydanie starej radomskiej gazety. Będą klezmerzy, teatry muzyczne, kiermasz staroci i wróżka. - Z pewnością jedną z większych atrakcji będą stare, piękne i szykowne auta i  towarzyszący im pokaz sprawności tych maszyn oraz konkurs na najelegantszy automobil i jego załogę - wylicza Metzger.

Podczas imprezy rozstrzygnięty zostanie także konkurs na najładniejszy strój z tamtej epoki. Resursa zaprasza więc wszystkich chętnych do wykonywania oryginalnych projektów. Każdy będzie też mógł obstalować sobie ubranie według najmodniejszych wzorów z lat 20 i 30. Projekty już szykują uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu oraz studenci z Pracowni Projektowania Ubioru Politechniki Radomskiej. 

W imprezę włączyła się Poczta Polska, która odnalazła dawny motocykl, służący kiedyś do przewozu korespondencji oraz paczek. Zaprezentuje go, wyda też specjalne kartki, które odwiedzający będą mogli opatrzyć okolicznościowym stemplem i specjalnym datownikiem. Na „uliczce tradycji” nie może też zabraknąć przedwojennego wojska i granatowej policji. Na dziedzińcu Resursy i przy Sali Kameralnej będzie można spróbować potraw przyrządzonych według starych przepisów kulinarnych. Dowiemy się jakie dania były wtedy dominowały w jadłospisie.

„Uliczka” jest radomską propozycją na Europejskie Dni Dziedzictwa. Odbędzie się 13 i 14 września. Szczegółowy program imprezy pod adresem: www.resursa.radom.pl

(gmar)