UTH będzie Uniwersytetem Radomskim im. Kazimierza Pułaskiego. Sejm przyjął ustawę

24 czerwca 2023

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu przekształci się w Uniwersytet Radomski, któremu nadal będzie miała tego samego patrona. Uczelnia zmieni nazwę od 1 września. Stosowną ustawę w tej sprawie uchwalił Sejm, teraz czeka jeszcze na podpis prezydenta.

 

fot. archiwum

 

UTH mógł zabiegać o korektę nazwy, ponieważ zgodnie z nowymi przepisami zmieniły się warunki, kiedy szkoła wyższa może być uniwersytetem, do której to nazwy nie trzeba dodawać przymiotników precyzujących jakimi obszarami nauki uczelnia się zajmuje. - I my te warunki postawione przez ustawodawcę spełniamy - zapewniał nas miesiąc temu rzecznik UTH w Radomiu prof. Dariusz Trześniowski.

Co najmniej sześć dyscyplin

Jak wyjaśniał rzecznik, trzeba w trzech tzw. dziedzinach nauki (cała sfera nauki jest podzielona na dziedziny i dyscypliny), w których co najmniej sześć dyscyplin otrzymało w ostatniej ewaluacji dyscyplin naukowych kategorię minimum B+, albo A lub A+. - Myśmy spełnili te kryteria, to znaczy właśnie w trzech dziedzinach mamy aż dziewięć pozytywnych ewaluowanych dyscyplin naukowych na poziomie B+ - tłumaczył prof Trześniowski. Jego zdaniem, zmiana nazwy pozwoli na zwiększenie prestiżu uczelni. - "Uniwersytet" to coś znaczy: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski i do tego dojdzie teraz Uniwersytet Radomski. Piękna nazwa - uważa rzecznik UTH. Niewykluczone, że za zmianą nazwy pójdzie także zwiększone finansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki. - Ale to także szersze oddziaływanie na miasto, na region, przyciąganie potencjalnych kandydatów na studia - wymieniał prof. Trześniowski.

Uniwersytet Radomski będzie kontynuatorem nie tylko UTH, ale działającej wcześniej w tej samej strukturze Politechniki Radomskiej  i jeszcze wcześniejszej Wyższej Szkoły Inżynierskiej, która z kolei miała swoje korzenie w Kieleecko-Radomskiej WSI.

bdb

 

Tags