Reklama

UTH Radom. Jest akceptacja pielęgniarstwa, medycyna czeka na komisję

25 listopada 2020

Pielęgniarstwo na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu uzyskało stosowną akredytację, co oznacza że uczelnia może starać się o pozwolenie na rekrutację na tym kierunku. Jest też szansa na uruchomienie m.in. psychologii. Nadal „w zwieszeniu” pozostaje medycyna.

 

Pielęgniarstwo na UTH ma akceptację komisji akredytacyjnej

 

Akredytację na kierunku pielęgniarstwo na studiach pierwszego i drugiego stopnia o profilu praktycznym UTH uzyskał w październiku po kontrolnej wizytacji przedstawicielek Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych. -  Tym samym uczelnia spełnia wymagane kryteria oceny standardów kształcenia na wyżej wymienionym kierunku, co stanowi podstawę do wnioskowania do ministra zdrowia o przyznanie certyfikatów akredytacyjnych na trzy lata - wyjaśnia prof. Dariusz Trześniowski, rzecznik radomskiego uniwersytetu.

Kształcenie na kierunku pielęgniarstwo realizowane jest w formie zajęć teoretycznych w uczelni (wykłady, seminaria, ćwiczenia) oraz w formie praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe) w ośrodkach leczniczych Radomia i okolic. - Nasi studenci mają możliwość nabywania umiejętności w obydwu radomskich szpitalach na oddziałach: internistycznych, chirurgicznych, pediatrycznych, neurologicznych, geriatrycznych, intensywnej terapii, opieki długoterminowej, ginekologicznych, położniczych i noworodkowych, a także w gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej, hospicjach oraz żłobkach - wymienia rzecznik UTH.

Co będzie z medycyną?

Przypomnijmy: w tym roku akademickim UTH nie uruchomiła studiów na kierunku lekarskim, ponieważ Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie przyznało uczelni limitów (a więc i finansowania) pozwalających ogłosić rekrutacji. Ta decyzja z kolei jest pokłosiem negatywnej oceny, jaką radomska medycyna otrzymała od Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Jak będzie w 2021 roku?

- Minister nauki i szkolnictwa wyższego obiecał nam, że wyśle jeszcze raz Polską Komisję Akredytacyjną, aby sprawdziła, jakie poczyniliśmy postępy w regulowaniu warunków kształcenia lekarzy w Radomiu. Sytuacja jest bezprecedensowa, gdyż PKA przyjedzie do nas po raz kolejny. Spodziewamy się tej wizytacji w okolicach czerwca 2021 - mówi prof. Trześniowski. Jak zaznacza, ponowny nabór na kierunek lekarski będzie mógł się odbyć po uzyskaniu pozytywnej opinii komisji.

Jednym z zarzutów PKA dotyczącym sposobu kształcenia przyszłych lekarzy w Radomiu był brak prosektorium. UTH obiecał, że taki obiekt wybuduje, ale jak dotąd nie rozstrzygnął jeszcze przetargu na realizację. - Dostaliśmy cztery oferty od poważnych firm, które mają doświadczenie w budowie collegium anatomicum. Mamy zarezerwowane na ten cel 9 mln zł; dwie oferty lekko przekraczają tę sumę, dwie sytuują się poniżej. Wciąż jeszcze nasi prawnicy badają oferty. Przedłużyliśmy do stycznia okres związania z ofertą - tłumaczy rzecznik uniwersytetu. Zaznacza, że wszystkie cztery firmy obiecały, że proces budowlany zakończy się 31 maja 2021 roku. - Prosektorium będzie gotowe - zapewnia.

Aż 13 nowych kierunków

UTH planuje w przyszłym roku akademickim uruchomić 13 nowych kierunków. - To nasza odpowiedź na zmieniające się warunki, oczekiwania studentów i rynku pracy - zaznacza nasz rozmówca.

Wśród nowości znajdzie się m.in. psychologia. - Tego kierunku w Radomiu nie ma. My chcemy uruchomić pięcioletnie jednolite studia magisterskie - podkreśla rzecznik uczelni.

Ponadto w ofercie edukacyjnej mają się znaleźć m.in.: bezpieczeństwo wewnętrzne na wydziale prawa i administracji, projektowanie i wytwarzanie kosmetyków, zarządzanie inżynierią produkcji, energetyka odnawialnych źródeł energii.

- Wszystkie dokumenty niezbędne do uzyskania pozwolenia na uruchomienie tych kierunków znajdą się na biurku ministra najpóźniej w styczniu 2021 roku - zapowiada Dariusz Trześniowski.

Bożena Dobrzyńska

Tags