W drogę do Drzewicy

27 sierpnia 2007
Wracają pociągi na trasę Radom-Drzewica. 1 września o godz. 10.51 z Radomia wyjedzie pierwszy z nich. Stowarzyszenie Kocham Radom wspólnie z Klubem Miłośników Kolei organizują akcję promocyjną informującą o przywróceniu połączenia. Plakat promujący połączenie


Po prawie trzech latach, dzięku staraniom i zaangażowaniu lokalnej społeczności oraz przychylności samorządu województwa mazowieckiego wracają zawieszone pociągi osobowe na trasie Radom-Drzewica. Od 1 września każdego dnia pojedzie pięć par pociągów Kolei Mazowieckich relacji Radom-Przysucha, a z tego trzy trasą wydłużoną do Drzewicy. - Chodzi nam przede wszystkim o poinformowanie ludzi, że po kilku latach takie połączenie zostało przywrócone. Temu ma służyć akcja promocyjna – tłumaczy Łukasz Zaborowski z Kocham Radom.

W ramach kampanii w Radomiu i miejscowościach znajdujących się w pobliżu trasy Radom-Drzewica zostaną rozklejone plakaty informujące. Pojawią się na dworcach kolejowych, przystankach i miejscach publicznych. Znajdzie się na nich m.in aktualny rozkład jazdy pociągów. W mnieszych miejscowościach o możliwości podróżowania pociągiem powiedzą księża na ogłoszeniach parafialnych podczas mszy. W ramach promocji 9 września odbędzie się również wycieczka rowerowa wzdłuż trasy pociagu.

Zdaniem organizatorów akcji, to bardzo ważne, żeby społoczeństwo dowiedziało się o przywróconym połączeniu. Po tym jak 3 lata temu połączenie zlikwidowano pojawiło się na rynku wielu prywatnych przewoźników. Kilkanaście busów i autobusów zaczęło organizować przejazdy mieszkańcom m.in. Przysuchy, Wieniawy ,Wolanowa czy Drzewicy. Wszyscy podróżujący dotąd pociągiem zmuszeni byli skorzystać z usług prywatnych przewoźników. - Ważne jest, aby teraz znowu przesiedli się do pociągów.  Jeśli pociągiem pojedzie 30 procent, połączenie na trasie Radom- Drzewica przetrwa – podkreśla Łukas Zaborowski. -. Okres próbny dl atgeo połączenia  to trzy miesiące.

Jak podkreślają członkowie Kocham Radom i Klubu Milośników Kolei dzięki przywróconym pociągom zapewniona zostanie lepsza komunikacja między mniejszymi miejsowości, a tymi w których znajdują się przystanki kolejowe.

- Przywrócenie połączeń kolejowych jest sukcesem, należy jednak zadbać o jak najszersze rozpowszechnienie tej informacji – podkreślają zgodnie organizatorzy akcji promocyjnej.