• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

W muzeum dłużej będzie można oglądać wystawę z obrazami Jacka Malczewskiego

3 lutego 2020

Dłużej niż pierwotnie przewidywano będzie można oglądać wystawę „Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego” w muzeum imienia malarza. Placówka planuje również otwarcie ekspozycji poświęconej polskiemu… bocianowi.

 

P1240596

 

– Wystawa cieszy się niesamowitym zainteresowaniem, na którą setki ludzi przyjeżdża od Szczecina po Przemyśl, Poznań, Warszawę – mówi p.o. dyrektora „Malczewskiego” Leszek Ruszczyk.

Kuratorka wystawy Paulina Szymalak-Bugajska przypomina, że impulsem do zorganizowania wystawy była 90. rocznica śmierci Jacka Malczewskiego. – Zgromadziła do tej pory tak liczną grupę odbiorców i w związku z tym postanowiliśmy przedłużyć ją o kolejny miesiąc. Wystawa potrwa jeszcze do 1 marca – zapowiada kuratorka. Zaznacza, że ekspozycji towarzyszy wydawnictwo, które można cały czas kupować.

W dwie niedziele: 16 lutego i 1 marca o godz. 12 Paulina Szymalak-Bugajska będzie oprowadzać zainteresowanych po wystawie.

Święty i przeklęty

„Kto ty jesteś, bocian biały. Święty i przeklęty” – taki z kolei tytuł będzie nosić kolejna wystawa w muzeum. – Ekspozycja będzie m.in. prezentowała wierzenia dotyczące bociana, a także zarówno negatywną jak i pozytywną stronę i rolę, jaka odgrywał w kulturze ludowej. Na wystawie zaprezentujemy o koło 60 eksponatów, w tym prace malarskie Marianny Wiśnios, Katarzyny Gaweł, czy Antoniego Jopkiewicza. Prócz prac malarskich będą też rzeźby drewniane, w tym prace Stefana Ślażyńskiego i Stanisława Denkiewicza.Zobaczymy również przedmioty użytkowe, dekoracyjne, pochodzące z chałup wiejskich, min. pisanki, makatki, malowanki – opowiada kuratorka Katarzyna Jędrzejczyk. Dopełnieniem prezentacji będzie animacja oraz rysunki Tomasza Płonki, czołowego polskiego grafika.

W części przyrodniczej wystawy jej organizatorzy skupia się na biologii bociana białego, jego rozwoju osobniczego, kwestiach związanych z rozrodem, wędrówkami gatunków. – Szczegółowo zajmiemy się też badaniami, jakie są prowadzone nad populacją bociana białego, a pretekstem do szczegółowego omówienia tych badań będą wyniki ostatniego, siódmego już cenzusu bociana białego, który odbył si w roku 2014. Te spisy liczebności odbywają się cyklicznie od roku 1934 – wymienia Jacek Słupek z działu przyrodniczego muzeum. Podkreśla, że populacja bociana białego ostatnio w Polsce zmniejszyła się o około 20 proc. – Ale co ciekawe, w powiecie radomskim te wyniki są optymistyczne; odnotowano 260 gniazd i jest to wzrost o 66 proc. w stosunku do danych z roku 1994 – podaje Słupek.

bdb

Tags

Dodaj komentarz