W Muzeum im. Jacka Malczewskiego powstanie zbrojownia. Kupiono do niej kolejne eksponaty

24 października 2021

Cztery sztuki broni palnej – jedna to egzemplarz powtarzalny, a trzy automatyczne – wyprodukowanej w radomskim „Łuczniku” kupiło Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Zakup ma związek z planowanym utworzeniem w placówce zbrojowni. 

 

fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego Radom

 

- Mamy już wiele eksponatów, ale pojawia się także dużo pytań od zwiedzających zainteresowanych bronią. Kolekcję chcemy nadal powiększać, mamy już kilka eksponatów na oku - wyjaśnia Leszek Ruszczyk, dyrektor "Malczewskiego".

Jak podaje muzeum, pierwszym egzemplarzem zakupionej broni jest karabin długi piechoty wz. 1898a (kb wz. 98a) z 1938 roku, produkowany tylko w Fabryce Broni Radomiu od 1936 roku na potrzeby Wojska Polskiego. Drugi egzemplarz to karabinek Kałasznikowa w wersji karabinek-granatnik kbkg wz. 1960 kal. 7,62x39 mm wyprodukowany w ówczesnych Zakładach Metalowych im. gen. Waltera w Radomiu (kod numeryczny fabryki „11”) w 1963 roku.

Trzecim egzemplarzem jest specjalny karabinek Kałasznikowa w wersji karabinek-granatnik kbkg wz. 1960/72 kal. 7,62x39 mm wyprodukowany w Zakładach Metalowych w Radomiu (kod numeryczny fabryki „11”) w 1972 roku.

Czwartym egzemplarzem nabytej broni jest pistolet maszynowy wz. 1963 Rak (PM-62) 9x18 mm Mak wyprodukowany w "Walterze" (kod numeryczny fabryki „11”) w 1969 roku.  

- Fabryka Broni związana jest trwale z historią Radomia. Cieszę się, że powiększamy muzealną kolekcję z intencją poszukiwania prawdziwych perełek i utworzenia tematycznej ekspozycji. Zakup broni jest efektem dobrej współpracy z muzeum. Myślę, że ta kolekcja zainteresuje wielu gości placówki – podkreśla Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

Mariusz Król z działu historii muzeum zapewnia, że kolekcja rozwijana jest od wielu lat. – Jej stworzenie jest ważne dla Radomia i historii i już poprzedni kustosze dbali o to, aby eksponatów przybywało. Wszystkie egzemplarze zakupionej broni posiadają ślady używania, więc ich stan wizualny będzie oddawał (wraz z uniformem wojskowym) realia bojowe – wyjaśnia Mariusz Król.

Pieniądze na zakup  broni pochodzą z dotacji celowej Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.  

kat, bdb

Tags