• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

W parku na Południu zabrzmią celtyckie rytmy. Zagra Carrantuohill

6 września 2019

W sobotę, 7 września, o godz. 19 na plenerowej scenie w parku przy ul. Łąkowej zagra zespół Carrantohill. Będzie to zakończenie tegorocznej „Sceny letniej” i ostatni plenerowy koncert wakacji organizowany przez MOK „Amfiteatr”.

 

Carrantuohill

Carrantuohill

 
Grupa Carrantuohill istnieje od 1987 roku. Wykonuje zarówno tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji, jak i własne opracowania aranżacyjne oparte na „celtyckich korzeniach”. Wykorzystuje przy tym bardzo stylowe instrumentarium (skrzypce, uilleann pipes, bouzuki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara akustyczna) poszerzając brzmienie o instrumenty perkusyjne, klawiszowe oraz gitarę basową.

Carrantuohill wielokrotnie gościł w Irlandii. W 1994 r. jako uczestnik warsztatów muzycznych South Sligo Summer School w Sligo prowadzonych przez najlepszych znawców i wykonawców muzyki irlandzkiej. Później kolejno w 1997, 1999 i 2004 r. koncertując m.in. na jednym z największych irlandzkich festiwali – „Cork Folk Festival” oraz w słynnym „Fox`s Pubie” czy też w „St`Anns Church” w Dublinie. Irlandzkie koncerty Carrantuohill odbywały się również w Galway oraz w lipcu 2005 r. na jednym z największych – festiwalu „Dancing with Lunasa” w malowniczym zamku w Kinnitty. W Irlandii powstawały też liczne teledyski zespołu.

W 1998 roku Carrantuohill koncertował w USA na osobiste zaproszenie Czesława Miłosza, tworząc muzyczną oprawę Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego w Claremont McKenna College w Kalifornii.

W 2007 r. zespół otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego – Fryderyka 2006 w kategorii Album Roku Etno – Folk za płytę „Session Natural Irish & Jazz”. Również tego roku zespół wystąpił na jednym z najbardziej znanych i największych w Europie celtyckich festiwali – Guinness Irish Festiwal w Sion w Szwajcarii.

Polscy artyści, z którymi Carrantuohill dotąd realizował wspólne projekty: Anna Maria Jopek, Anita Lipnicka, Fiolka Najdenowicz, Stanisław Soyka, Paweł Kukiz, Kuba Badach, Urszula Dudziak, Wojciech Karolak, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

Wstęp wolny. Koncert odbędzie się w parku od strony ul. Łąkowej.

Fot. Materiały prasowe/MOK „Amfiteatr”

Tags

Dodaj komentarz