W Radomiu działa nowa placówka Straży Granicznej. Swoją siedzibę ma na lotnisku

24 listopada 2022

W Radomiu została dziś oficjalnie otwarta nowa placówka Straży Granicznej. Jest ona siódmą, podlegającą Nadwiślańskiemu Oddziałowi SG, a jej zakres terytorialny obejmuje osiem południowych powiatów województwa mazowieckiego. Uroczystość odbyła się na lotnisku na Sadkowie z udziałem m.in. funkcjonariuszy SG, reprezentacyjnych kompanii i orkiestry formacji.

 

 

W początkowym etapie rolą placówki w Radomiu, która ma swoją siedzibę w części nowego terminala Portu Lotniczego, będzie przede wszystkim zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz przestępczości z udziałem cudzoziemców.

W następnej kolejności lotnicze przejście graniczne

- Straż Granica wykonuje swoje zadania głównie na granicach państwowych. Ale trzeba pamiętać, że działa także poprzez kontrolę legalności, zatrudnienia i pobytu cudzoziemców. Te działania wewnątrz kraju stały się bardzo istotne z chwilą, kiedy Polska została krajem członkowski Unii Europejskiej, a potem strefy Schengen. Granice zewnętrzne są otwarte, ale funkcjonariusze Straży Granicznej czuwają nad bezpieczeństwem Polaków kierując napływem cudzoziemców. Temu służyć będzie uruchamiana dziś placówka straży w Radomiu. Jej utworzenie to także odpowiedź na coraz większą obecność cudzoziemców w województwie mazowieckim. Aktualnie przebywa tutaj około 130 tys. obywateli innych państw, posiadających kartę pobytu w Polsce, co stanowi blisko 30 proc. wszystkich cudzoziemców z kartą pobytu w Polsce -  mówiła zastępca komendanta głównego SG gen. bryg. Wioletta Gorzkowska. Podkreśliła, że utworzenie placówki w Radomiu to także odpowiedź na planowane w najbliższym czasie uruchomienie stałego lotniczego przejścia granicznego. - Z chwilą uruchomienia połączeń lotniczych funkcjonariusze tutejszej placówki będą realizować dodatkowo zadania z organizacją i kontrolą ruchu granicznego - zapowiedziała. Podkreśliła, że wraz z powstaniem placówki w Radomiu wiąże jeszcze jeden powód do satysfakcji, bo pierwszym komendantem tej placówki została kobieta, mjr Dorota Frąk.

Ważna rola, wykonanie wzorowe

- Otwieramy siódmą placówkę Straży Granicznej, działającej w ramach Nadwiślańskiego Oddziału, która będzie operowała swoim zasięgiem na terytorium Radomia oraz ośmiu powiatów południowego Mazowsza. Niewątpliwie ta słuszna decyzja wzmocni naszą obecność w województwie i zwiększy naszą efektywność działania w terenie. Nie sposób o tym nie wspomnieć, że poprzeczkę zawiesiliście państwo jako funkcjonariusze bardzo wysoko - zwrócił się do pograniczników wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki. Dodał, że przy każdej okazji trzeba wspominać o podejmowanych przez straż działaniach, a szczególnie podczas gorącego okresu, który miał miejsce w ciągu dwóch ostatnich lat. - Wydaje się, że był to okres najtrudniejszy w historii formacji od czasu, kiedy przywracaliśmy kontrole graniczne w okresie pandemii na naszej zewnętrznej granicy. Potem była ochrona granicy wschodniej przed zorganizowanym atakiem hybrydowym reżimu Aleksandra Łukaszenki i równie trudne zadanie: obsługa przejść granicznych, kiedy reżim Federacji Rosyjskiej zaatakował niepodległą, suwerenną Ukrainę - mówił  wiceminister, dziękując funkcjonariuszom SG. - Pełnicie bardzo ważna rolę i wzorowo ją wykonujecie - podkreślił.

W placówce SG w Radomiu pracować będzie 50 funkcjonariuszy.

bdb

 

 

-

Tags