• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

W Radomiu jest ponad 11 tys. „kopciuchów”. Trzeba je wymienić na ekologiczne źródła energii

21 stycznia 2021

Z około 11,5 tys. pieców i kotłów na paliwa stałe korzystają nadal radomianie. Ogrzewają one łączną powierzchnię ponad 44 tys. m kw. Około 48 proc. posiadaczy pieców węglowych planuje wymianę źródła ciepła – najchętniej na kocioł gazowy (57,9 proc.).

 

Zdjęcie ilustracyjne

 

Tak wynika z raportu, który powstał na zakończenie inwentaryzacji indywidualnych źródeł ciepła w mieście. - Konieczność przeprowadzenia inwentaryzacji indywidualnych źródeł ciepła wynikała z przyjętego przez Sejmik Województwa Mazowieckiego programu ochrony powietrza. Samorząd województwa wskazał w nim kilka źródeł finansowania inwestycji polegających na wymianie tzw. kopciuchów na ekologiczne źródła ciepła. Inwentaryzacja pokazała skalę problemu w naszym mieście. Raport jest jednocześnie dokumentem niezbędnym, aby w ciągu kilku najbliższych lat możliwe było korzystanie z dofinansowania tego typu przedsięwzięć z funduszy krajowych i unijnych - wyjaśnia Rafał Górski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Inwentaryzację źródeł ciepła wykonała firma Grupa BST z Katowic. Zadanie w całości zostało sfinansowane przez samorząd województwa mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza”.

kat

Źródło: UM Radom

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *