W rocznicę Reformacji

30 października 2007
"Społeczność ewangelicka Radomia. Wystawa w 490. rocznicę Reformacji" to tyłuł ekspozycji na którą zapraszają jutro muzeum im. Jacka Malczewskiego oraz parafia ewangelicko-augsburska w Radomiu. Wystawa pokaże dużo ciekawych eksponatów

Jutro przypada 490. rocznica reformacji. Święto to posiada najbardziej uroczystą oprawę w kościele ewangelicko-augsburskim, który jest największym kościołem protestanckim w kraju. Z tej okazji Muzeum im. Jacka Malczewskiego wspólnie z parafią ewangelicko-augsburską w Radomiu przygotowało specjalnąwystawę. - Przybliży ona radomianom dzieje parafii od momentu jej powstania w 1826 r. do 1945 r. oraz postaci związane z miejscową społecznością ewangelicką, m.in: Oskara Kolberga,  Walerego Przyborowskiego, Karola Hoppena, Adolfa Tochtermana, Alfonsa Pinno, ks. bp Zdzisława Trandy -  wyjaśnia ks. Wojciech Rudkowski.

Organizatorzy zaplanowali także wykład ks. Rudkowskiego pt. "Przekłady Pisma Św. na język polski dokonane przez protestantów".

- Ekspozycja będzie prezentowała z jednej strony sam ewangelicyzm. Znajdzie się na niej sporo pamiątek i dokumentów związanych z istnieniem w mieście parafii ewangelicko - augsburskiej. Ponadto stroje i naczynia liturgiczne, stare pieczątki pochodzące z różnych lat i służące do stemplowania dokumentów – tłumaczy komisarz wystawy Katarzyna Wrona. - Pojawią się na niej również materiały dotyczące radomskiego przemysłu, którego rozwój zapoczątkowali i byli bardzo mocno weń zaangażowani ewangelicy. Będzie mowa o radomskich aptekach, browarach, cukierniach, garbarniach – dodaje Wrona.

Wernisaż odbędzie się jutro o godz. 17 w gmachu głównym muzeum.