• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

W strefie nadal parkujemy za darmo. Bo nie ma uchwały rady miejskiej

28 maja 2020

Nadal za darmo parkujemy w płatnej strefie. Prezydent chciał wprawdzie, by powrócił obowiązek płacenia za pozostawianie tam samochodu, ale radni Prawa i Sprawiedliwości nie zgodzili się. Zadecydowały względy formalne.

 

20200527_124320

 

Przypomnijmy: na początku pandemii strefa została zawieszona. Najpierw prezydent 26 marca wydał stosowne zarządzenie, a 29 kwietnia radni przyjęli w tej sprawie stosowną uchwałę. Ich zgoda była konieczna, bo prezydent sam nie może decydować w sytuacji, gdy dochodzi do pomniejszenia dochodów gminy (a w tym przypadku do takiego pomniejszenia miało dojść).

– Teraz również na mocy zarządzenia prezydenta chcieliśmy przywrócić funkcjonowanie strefy parkowania niestrzeżonego, ale okazało się, że nie jest to już tak proste, jak w przypadku zawieszenia. Musi być wprowadzona poprawka do uchwały rady miejskiej. A taka nie została radnym przedstawiona – wyjaśnia rzecznik MZDiK Dawid Puton. Jak dodaje, na najbliższą sesję (a ta odbędzie się najprawdopodobniej dopiero pd koniec czerwca) taka uchwała zostanie przez MZDiK przygotowana.

– Chodzi o pieniądze, które  nie wpływają bezpośrednio do kasy miasta. Odblokowała się gospodarka, urzędy, pootwierały się knajpki na Żeromskiego. Wszystkie sklepy w centrum, banki, poczty funkcjonują zupełnie normalnie, natomiast nie funkcjonuje strefa. Wszyscy mieszkańcy, którzy wjeżdżają do centrum, załatwić jakąś sprawę i szybko wrócić nie mogą tego zrobić, bo strefa jest po prostu „zawalona” autami – mówi Dawid Puton.

Z powodu niedziałającej strefy do budżetu miasta nie wpłynęło do tej pory około 300 tys. zł. Taki wynik dało porównanie z analogicznym okresem ubiegłego roku. W całym 2019 strefa przyniosła  około 3 mln zł zysku.

bdb

Tags

Dodaj komentarz